Milli Müdafaa

18 Nis 2024

SAHA EXPO 2022 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Sarsılmaz Genel Müdür Yardımcısı Öner Özyılmaz   SARBOT'u anlattı. Saha Expo Savunma ve Havacılık Fuarı'nda en ilgi çeken ürünlerinden birisi, Sarsılmaz'ın yeni teknoloji ürünü silahlı SARBOT oldu.Sarsılmaz, İstanbul'da düzenlenen Saha Expo Savunma ve Havacılık Fuarı'nda 2023 vizyonu çerçevesinde geliştirdiği yeni ürünlerini tanıttı.

Türk mühendislerinin ürünü olan ve Atak helikopterinde kullanılacak 20 milimetre burun topu, hava topu geliştirme projesinin bir ürünü olan Sarsılmaz ve TUSAŞ'ın ortak şirketi TR Mekatronik ile birlikte üretilen ve dakikada 750 adet 20 mm kalibre mühimmat ateşleyebilen döner namlulu, taretli top sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin atış gücüne büyük katkı sağlayacak.

Fuarda ayrıca Hürkuş uçaklarında kullanılacak 12,7 milimetre makineli tüfekleri sektör profesyonelleri buluşturan Sarsılmaz, yeni teknolojik silahı SARBOT ile dünyanın öncü markaları arasındaki yerini alıyor. Fuarda tanıtımı yapılan silahlı robot SARBOT, ziyaretçilerin beğenisini kazandı.


"Robotik 1 silah sistemi, farklı ölçeklendirilecek kalibrelerle inşa edilecek ve gelecek yıllarda ordumuzun hizmetine sunulacak. Sarsılmaz, 150 yılı aşkın bir geçmişe sahip ve av ve spor tüfekleriyle başlayan hikayesi zaman içerisinde tabancalara ve sonra piyade tüfeklerine evrildi. Şimdi ise ortak şirketlerimizle yaptığımız atak helikopterimizin topuna ve 2023 vizyonumuzla robotik silah sistemlerine odaklanıyoruz. 

Bu robotik silah sistemleri, farklı kalibrelere ve geri tepme kuvvetlerine göre tasarlanacak, dolayısıyla taşıyacağı ağırlığa göre farklı boyutlarda olacak. Bu silahlar, her türlü koşulda, özellikle idlib koşullarında, genel mağara operasyonlarında, genel ve son mahallelerdeki bina operasyonlarında ordumuzun ve silahlı kuvvetlerimizin envanterine girmesi planlanıyor. Sarsılmaz bugün 82'den fazla ülkeye ihracat yapmakta ve dost ve müttefik ülkelerle iş birlikleri geliştirmekte. Ülkemizin stratejisiyle beraber, uygun gördüğümüz ülkelere ihracatını gerçekleştirebiliriz."Yorumlar (0)

Diğer Röportajlar