Milli Müdafaa

12 Haz 2024
Hava Haberleri

Gökyüzünün Yeni Yıldızı: HÜRJET'in Parlayan Başarısı

post-img

Türkiye'nin savunma sanayisinin gururu HÜRJET, ilk uçuşunu gerçekleştirdikten sonra 43 başarılı test uçuşu daha yaparak gökyüzünde parladı. TUSAŞ tarafından geliştirilen ve Türkiye'nin jet motorlu ilk süpersonik uçağı olan HÜRJET, gelişmiş yetenekleri ve üstün performansıyla dikkat çekiyor. Yakın gelecekte Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine katılacak olan HÜRJET, eğitimden akrobasiye birçok görevde yer alacak.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ) öncülüğünde, Türkiye'nin havacılık alanındaki iddiasını perçinleyen HÜRJET, teknik üstünlükleri ve başarılarıyla göz kamaştırıyor. 2017 yılında başlayan ve 2023'te ilk uçuşunu gerçekleştiren projenin ardından HÜRJET, 43 başarılı uçuş ile gökyüzündeki yerini sağlamlaştırdı. Bu uçuşlar, uçağın tasarımının iyileştirilmesi ve çeşitli fonksiyonlarının etkin şekilde yerine getirilebilmesi için kritik öneme sahip.

HÜRJET'in geliştirilme süreci, TUSAŞ'ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın koordinasyonu ile gerçekleşti. Bu süreçte, uçağın motor gücü, hava veri sistemlerinin kalibrasyonu ve çeşitli testlerle ses hızının 0,6 katına ulaşabilmesi gibi önemli başarılar elde edildi. İlerleyen dönemlerde ses hızı üstü testler de gerçekleştirilerek HÜRJET'in kapasitesi daha da artırılacak.

 

Eğitim uçağı olarak da tasarlanan HÜRJET, iki pilotun birlikte uçabilmesine olanak tanıyan çift kokpitli yapısıyla dikkat çekiyor. Acil durumlar için yapılan pas geçme testleri ve operasyonel değerlendirmeler, uçağın eğitim alanındaki potansiyelini gösteriyor. Seri üretim sürecinde ise TUSAŞ, ilk yıl 6-7 uçak üretmeyi ve sonrasında yıllık 24 uçak imal etmeyi hedefliyor. Bu planlama, 2025'te başlayacak teslimatlarla Türk Hava Kuvvetleri'nin gücüne güç katacak.

Yaklaşık 8 bin parçadan meydana gelen ve tek motorlu tandem kokpitli tasarıma sahip HÜRJET, 1,4 mach hıza ve 45 bin feet seviyesinde uçuş kapasitesine ulaşabiliyor. Ayrıca, 7 istasyonu sayesinde 3 tona yakın faydalı yük taşıma kapasitesine sahip. Türk Yıldızları ile gerçekleştirilen tarihi uçuş, HÜRJET'in sadece bir eğitim uçağı olmadığını, aynı zamanda akrobasi ve gösteri uçuşlarında da başarıyla yer alabileceğini kanıtladı.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler