Milli Müdafaa

15 Tem 2024
Kara Haberleri Dünyadan Gelişmeler

NORINCO, Yeni Nesil Kamyon Üstü 155mm Obüsü Dünya Sahnesine Çıkarıyor

post-img

Çin'in devlet destekli kara sistemleri üreticisi Norinco, ihracat pazarlarına yönelik olarak geliştirdiği, yüksek otomasyonlu yeni nesil kamyon üstü obüsü tanıttı. Bu yenilikçi sistem, 155mm L/52 obüsü barındıran insansız bir tareti, 6x6 kamyon şasisi ile birleştiriyor. Lunar Yeni Yıl kutlamaları sırasında yayımlanan bir tanıtım videosuyla gözler önüne serilen bu platform, modern savaş alanının gereksinimlerine uygun olarak tasarlanmış durumda.

 

Çin'in önde gelen kara sistemleri üreticisi Norinco, savunma sanayiindeki yenilikçi adımlarını sürdürerek yeni bir kamyon üstü obüs modelini tanıttı. Bu gelişmiş silah sistemi, 155mm L/52 obüsü içeren insansız bir tareti, 6x6 kamyon şasisi üzerine monte ederek benzersiz bir otomasyon seviyesi sunuyor. Sistem, Norinco'nun mevcut topçu ürünleri arasında yer alarak, Lunar Yeni Yıl kutlamaları sırasında yayımlanan promosyonel bir video ile tanıtıldı. Video, Çin topçuluğunun bir pazarlama etkinliğini ve bu etkinliğe katılan yabancı delegasyonları öne çıkarıyor.

Bu yeni platform, 14 tonluk SH16 insansız tareti, 6x6 kamyon şasisi üzerine entegre edilerek 32 ton veya 70,000 poundluk bir savaş ağırlığına sahip. Ateşleme sırasında stabilite sağlamak için aracın arkasında bir toprak küreği bulunuyor ve sistem sadece iki mürettebat tarafından zırhlı bir kabinde işletiliyor.

ABD'nin eski Pekin ve Hong Kong savunma ataşesi ve PLA üzerine önde gelen bir uzman olan Dennis Blasko'ya göre, bu top PLA'nın yaygın olarak hizmette olan PLC-181 kamyon monteli obüsü ile aynı topa sahip. Blasko, PLA'nın 13 grup ordusuna atanan topçu tugaylarının yarısından fazlasında ve Xinjiang ile Tibet'te PLC-181'in konuşlandırıldığını belirtiyor. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün 2023 Askeri Dengesi raporuna göre, 600 adet PLC-181 hizmette.

 

Ayrıca, Çin kısa süre önce topçu modüler şarjlar için otomatik bir döner dergi geliştirdi. Bu sistem, her biri altıya kadar itici yük içerebilen en az yedi dergi tüpüne sahip. Bu sistem, SH16'da kullanılıyor olabilir ve PLA'nın gelecek nesil 155mm topçu sistemleri için de planlanıyor olabilir.

Blasko, PLA topçuluğunun yörüngesini tartışırken, "Geçtiğimiz 15 yıl boyunca, PLA'nın modernizasyonu ivme kazandıkça, topçu, organizasyon, ekipman ve doktrin gelişiminin büyük bir bileşeni olmuştur. Envanterde hala bazı eski tip topçular bulunsa da, kuvvetin çoğunluğu 2000'lerden bu yana üretilen yeni tip silahlardan oluşuyor," dedi.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler