Milli Müdafaa

12 Haz 2024
Silah ve Mühimmatlar

Türkiye Savunma Sanayii, Rekor Kıran 10,2 Milyar Dolarlık İhracat Sözleşmesine İmza Attı

post-img

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Güngör'ün açıklamalarına göre, Türkiye'nin savunma ve havacılık ihracatı 2023 yılında %27'lik bir artışla 5,5 milyar dolara ulaştı. Türk savunma sanayii, insansız hava araçlarından radar sistemlerine kadar geniş bir yelpazede ürünlerin dahil olduğu 10 milyar 240 milyon dolarlık sözleşmeler imzalayarak uluslararası alanda önemli bir başarıya imza attı. Ayrıca, Türkiye'nin savunma sanayisi dünya genelinde 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç ederek sektördeki gücünü ve etkisini pekiştirdi.

 

Türkiye savunma sanayiindeki gelişmeler, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Güngör'ün Antalya'da düzenlenen 'Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı'nda yaptığı açıklamalarla bir kez daha dünya gündemine oturdu. 2023 yılında savunma ve havacılık ihracatında %27 gibi dikkat çekici bir artış sağlayan Türkiye, 5,5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşarak sektördeki iddiasını güçlendirdi. Bu başarı, insansız hava araçları, helikopterler, kara ve deniz araçları, silah ve mühimmatlar, füze sistemleri, elektronik ve radar sistemleri üreten Türk firmalarının uluslararası arenada imzaladığı 10 milyar 240 milyon dolar değerindeki sözleşmelerle taçlandırıldı.

Prof. Dr. Haluk Güngör, konferansta Türkiye'nin savunma sanayiindeki stratejik gelişimini ve uluslararası ilişkilerdeki rolünü vurgulayarak, Rusya-Ukrayna savaşının savunma politikaları üzerindeki etkisine ve NATO'nun bu durumdan çıkardığı derslere değindi. Güngör, Türkiye'nin savunma sanayiindeki bu başarısının, NATO ihalelerine katılım ve uluslararası savunma sanayiindeki işbirliklerinin artırılması açısından Türk firmalarına büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.

 

Son yıllarda savunma ve havacılık sanayiinde kaydedilen bu ilerlemenin, Türkiye'nin dünya savunma sanayiindeki konumunu güçlendirdiğini ve SIPRI Top 100 listesinde dört Türk firmasının yer almasının da bu başarının bir göstergesi olduğunu ifade eden Güngör, Türk savunma sanayiinin dünya genelindeki etkisinin artarak devam ettiğini vurguladı. Savunma sanayiinin ülke ekonomisine ve toplumsal refaha katkısının altını çizen Güngör, Türkiye'nin savunma sanayiindeki gelişimini ve uluslararası alandaki başarısını örneklerle destekledi.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler