Milli Müdafaa

12 Haz 2024
Hava Haberleri Silah ve Mühimmatlar

Bayraktar AKINCI'dan Bulutların Üzerine: IIR ve TV Güdümlü Mühimmat Atış Testinde Büyük Başarı

post-img

Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, Roketsan tarafından geliştirilen IIR Güdümlü MAM-T ve TV Güdümlü MAM-L mühimmatlarının atış testlerini başarıyla tamamladı. Bu testlerle birlikte, Türkiye'nin ihracat lideri mini akıllı mühimmatlar bulut üstü vuruş yeteneğine ulaştı.

 

İstanbul'dan gelen son haberlere göre, Baykar'ın geliştirdiği ve Türkiye'nin gururu olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), yeni bir başarıya daha imza attı. Roketsan'ın ürettiği IIR (Görüntüleyici Kızılötesi) Güdümlü MAM-T ve TV Güdümlü MAM-L mühimmatlarının atış testlerini başarıyla gerçekleştiren AKINCI, bu mühimmatların bulut üstü vuruş kabiliyetine kavuştuğunu tüm dünyaya duyurdu. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, bu başarının Türkiye'nin savunma sanayii açısından önemli bir eşik olduğunu belirtti.

Bayraktar AKINCI, özellikle yüksek irtifalarda ve zorlu hava koşullarında dahi yüksek isabet oranıyla hedeflerini vurma yeteneği sayesinde, Türkiye'nin hava gücüne büyük bir katkı sağlıyor. Daha önce de Roketsan'ın İHA-122 füzesi ile gerçekleştirilen süpersonik füze atış testini başarıyla tamamlayarak dikkatleri üzerine çeken AKINCI, gelişmiş teknolojileriyle savunma sanayiindeki yerini sağlamlaştırıyor.

 

Bu testler, Türkiye'nin savunma sanayiindeki yenilikçi adımlarının ve bağımsız teknoloji geliştirme kapasitesinin bir göstergesi olarak önem taşıyor. Bayraktar AKINCI'nın başarılı atış testleri, Türkiye'nin hava savunma kabiliyetlerinin sınırını genişletiyor ve uluslararası alanda rekabet edebilirliğini artırıyor.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler