Milli Müdafaa

12 Haz 2024
Deniz Haberleri Silah ve Mühimmatlar

Atmaca Füzesi, Yerli Turbojet Motoruyla Hedefi Tam İsabetle Vurdu

post-img

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayelerinde, Roketsan liderliğinde geliştirilen ve Türkiye'nin ilk yerli ve milli turbojet motoru KTJ-3200 ile donatılan Atmaca füzesi, son deneme atışında hedefi başarıyla vurdu. Bu başarı, savunma sanayimizin tam bağımsızlık yolundaki ilerlemesine büyük katkı sağlıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın (SSB) öncülüğünde ve Roketsan'ın ana yükleniciliğinde yürütülen Atmaca füze projesi, önemli bir başarıya daha imza attı. Türkiye'nin savunma sanayiinde önemli bir kilometre taşı olan bu proje, Kale Ar-Ge tarafından geliştirilen ve Türkiye'nin ilk yerli ve milli Turbojet Motoru KTJ-3200'ü kullanan Atmaca füzesinin, gerçekleştirdiği son atış testinde hedefi tam isabetle vurmasıyla taçlandırıldı.

Bu başarının ardından yapılan açıklamada, Prof. Dr. Haluk Görgün'ün, "Gelen sese kulak verin; o ses bizi geleceğe taşıyacak. Milli motorlarımızla güçlenen milli platformlarımız, savunma sanayimizin tam bağımsızlık hedefine ivme katıyor, sahada oyunları değiştiriyor." ifadelerine yer verildi. Görgün, ayrıca projede emeği geçen mühendisleri ve teknik ekipleri tebrik etti ve bu başarının ülke için hayırlı olmasını diledi.

 

Atmaca füzesi, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen alt sistem ve bileşenlerin kullanılmasıyla öne çıkıyor. Bu sayede, Türkiye savunma sanayiinin dışa bağımlılığını azaltma ve tam bağımsızlık yolunda ilerleme hedeflerine büyük bir adım atmış oluyor. Atmaca'nın bu başarısı, gelecekteki savunma projeleri için de umut verici bir örnek teşkil ediyor.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler