Milli Müdafaa

15 Tem 2024
Kara Haberleri Silah ve Mühimmatlar

Nurol Makina, Suudi Arabistan Pazarına Yöneldi: EJDER YALÇIN 4x4 Araçları Öne Çıkıyor

post-img

Nurol Makina, Riyad'da düzenlenen Dünya Savunma Fuarı'nda (WDS 2024) 12 personel taşıyabilen ve Aselsan 25mm NEFER-L Tareti ile donatılmış yeni EJDER YALÇIN 4X4 aracını sergiledi. Suudi Arabistan'da daha önce yaz testlerine katılan bu araçlar, Ortadoğu ve Doğu Asya pazarında önemli bir yer edinmeyi hedefliyor. Şirket, Malezya ve Endonezya'ya zırhlı araç ihracatı yaparak uluslararası alanda gücünü artırıyor.

 

Nurol Makina, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 4-8 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Dünya Savunma Fuarı'nda (WDS 2024) savunma sektörüne yönelik en son geliştirmelerini sergiledi. Şirketin göz bebeği olan EJDER YALÇIN 4X4 aracı, 12 personel taşıma kapasitesi ve Aselsan tarafından sağlanan 25mm NEFER-L Tareti ile dikkat çekiyor. 2023 yazında Suudi Arabistan'da yapılan testlere katılan bu araçlar, şimdi de Suudi Arabistan'da 4x4 zırhlı araç testlerinde yarışan adaylardan biri olarak öne çıkıyor.

Nurol Makina, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde çeşitli araç konfigürasyonlarına sahipken, aynı zamanda Doğu Asya pazarında da varlığını güçlendiriyor. Bu kapsamda şirket, Malezya ve Endonezya'ya zırhlı araç ihracatı gerçekleştirdi. Malezya'nın Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Geçici Gücü'nde (UNIFIL) kullanmak üzere Nurol Makina'dan temin edeceği 20 EJDER YALÇIN aracının teslimatları Şubat ayında başlayacak.

Malezya'da açılan ihalede toplam 23 şirket yarıştı ve Nurol Makina, zorlu testler sonucunda ihaleyi kazandı. EJDER YALÇIN 4x4 araçlarının üretimi tamamlandı ve sevkiyata hazır hale getirildi. Araçlar önemli miktarda yük taşıma kapasitesine sahip. Proje, Aselsan ile çözüm ortağı olarak yakın işbirliği içinde yürütülüyor ve Aselsan, araç üzerinde talep edilen tüm yükleri sağlayacak.

 

Doğu Asya pazarında Nurol Makina, Endonezya'da NMS 4x4 YÖRÜK araçları ile yer alarak ihaleyi kazanan teklif oldu. İlk parti yaklaşık 80 araç son kullanıcıya teslim edildi. Kalan siparişlerin Mayıs 2024'e kadar tamamlanması bekleniyor. Araçlar, ilk olarak Endonezya'nın elit özel harekat birimi Brimob (Mobil Tugay Kolordusu) tarafından 15-16 Kasım 2022 tarihlerinde Endonezya'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde kullanıldı ve sergilendi.

Nurol Makina'nın 1500'den fazla platformu, Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Körfez ülkeleri ve Doğu Asya'da dahil olmak üzere yaklaşık 20 ülkedeki güvenlik güçleri tarafından kullanılıyor.

 

Yorumlar (0)

İlgili Haberler