Milli Müdafaa

12 Haz 2024
Hava Haberleri Dünyadan Gelişmeler

Embraer'in C-390 Millennium Taktik Nakliye Uçağı Asya Pazarında Yükseliyor

post-img

Brezilya'nın önde gelen havacılık şirketi Embraer, Güney Kore'nin C-390 Millennium taktik nakliye uçağını seçmesinin ardından Asya pazarında yüksek talep bekliyor. Şirket, Singapore Airshow'da yaptığı açıklamada, Kore'nin kararının önemli olduğunu ve bölgede büyük bir fırsatın parçası olarak çok sayıda ilgi gördüklerini belirtti. Ayrıca, Embraer ST Engineering ile C-390'a özel bakım, onarım ve revizyon anlaşması imzaladı ve Saab ile işbirliği yaparak yeni pazarlar keşfetmeyi hedefliyor.

 

Brezilya havacılık devi Embraer, Güney Kore'nin Aralık ayında 544 milyon dolarlık Büyük Taşıma Taktik Uçak II programı kapsamında C-390 Millennium'u seçmesiyle, Asya pazarında büyük bir başarı elde etti. Bu sipariş, şirketin Avrupa ve Orta Doğu'daki başarılarının ardından Asya'daki ilk siparişi oldu. Embraer'in Uluslararası İşlerden Sorumlu Ticari Başkan Yardımcısı Federico Lemos, Singapore Airshow'da yaptığı güvenlik ve savunma brifinginde, Kore'nin kararının şirket için büyük önem taşıdığını ve Asya'da büyük bir fırsatın parçası olarak çok sayıda ilgi gördüklerini belirtti.

Embraer, hedef pazarları açıklamasa da, yetkililer ilk çeyrekte yeni müşterilerin duyurulabileceğini işaret etti. C-390 uçağını Singapore Airshow'da sergileyen şirket, uçağı Brezilya'ya dönmeden önce bölgedeki diğer ülkelere götürmeyi planlıyor. Güneydoğu Asya'da henüz kamuoyuna duyurulmuş bir sipariş olmamasına rağmen, şirket bu hafta C-390'a özel bir bakım, onarım ve revizyon anlaşması için ST Engineering ile imzaladı.

 

Embraer ayrıca, yeni pazarları keşfetmek için İsveç firması Saab ile olan mevcut ortaklığından yararlanmayı hedefliyor. Şirketler, geçen Mayıs ayında Embraer'in Brezilya'daki Gaviao Peixoto tesisinde Saab'ın Gripen savaş uçakları için bir üretim hattı anlaşması imzaladı ve C-390'u birlikte İsveç Hava Kuvvetleri'ne sunmayı kabul etti. Saab ile ortaklığın yanı sıra, Embraer C-390'u teklif etmek için yerel firmalarla işbirliği yapmıştır.

Bu ayın başlarında, şirket Hindistan'ın Mahindra Savunma Sistemleri ile Hindistan Hava Kuvvetleri'ne C-390 teklif etmek üzere ortaklık kurdu. Hava Kuvvetleri, yaşlanan AN32 uçaklarını değiştirmeyi ve 40 ila 80 adet orta taşıma uçağı sipariş etmeyi planlıyordu. Aralık ayında, şirket ülkenin Savunma Bakanlığı'na C-390'u sunmak ve ülkede bölgesel bir MRO merkezi ve montaj hattı kurmak üzere devlete ait Suudi Arabistan Askeri Sanayileri ile bir mutabakat zaptı imzaladı.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler