Milli Müdafaa

12 Haz 2024
Kara Haberleri Dünyadan Gelişmeler

İtalya Parlamentosu, Yeni FREMM Fırkateynleri ve Leopard Tank Anlaşmalarını Onayladı

post-img

İtalya Parlamentosu, güncellenmiş elektronik sistemlere sahip iki yeni FREMM fırkateyni ve 132 muharebe versiyonu Leopard tankı, yanı sıra 140 diğer tank versiyonunun satın alınmasını onayladı. Bu yeni alımlar, Ukrayna çatışması nedeniyle kısmen tetiklenen İtalyan askeri harcamalarındaki artışın bir parçası. FREMM EVO olarak adlandırılan son siparişler ve 'İtalyanlaştırılmış' Leopard tankları, ülkenin askeri yeteneklerini güçlendirirken yerel savunma sanayisine de önemli katkılar sunacak.

 

İtalya'nın savunma yeteneklerini genişletme yolunda önemli bir adım atıldı. İtalya Parlamentosu, 21 Şubat'ta savunma komisyonu tarafından onaylanan, güncellenmiş elektronik sistemlere ve geliştirilmiş silah sistemlerine sahip iki yeni FREMM fırkateyni ile 132 muharebe versiyonu ve 140 diğer roller için Leopard tanklarının satın alımını onayladı. Bu alımlar, Ukrayna'daki çatışmanın da etkisiyle artırılan İtalyan askeri harcamalarının bir parçasını oluşturuyor.

İtalya daha önce 10 FREMM fırkateyni sipariş etmişti; en son siparişlerle, FREMM EVO olarak adlandırılan filo 12 gemiye ulaşacak. İtalya, zaten sekiz gemiyi teslim aldı. Dokuzuncu ve onuncu gemiler Mısır'a satıldığında, yerlerine yeni siparişler verildi. Her biri yaklaşık 2 milyar euroya (2.2 milyar ABD doları) mal olacak iki FREMM EVO gemisi, savaş yönetim sistemlerinde, radar ve elektronik harp süitlerinde, sonar, top, iletişim ve füze sistemlerinde yükseltmeler sunacak.

 

Leopard tanklarına gelince, İtalya'nın yaşlanan Ariete tanklarını değiştirmesi ve NATO taahhütlerini yerine getirmesi planlanıyor. 14 yıllık program, 'İtalyanlaştırılmış' bir Leopard elde etmek için iki yıllık bir geliştirme çabasıyla başlayacak. Bu süreçte yerel firmalar, Alman tankına sistemler ekleyecek. İtalyan savunma firması Leonardo'nun eş genel müdürü Lorenzo Mariani, bu ay Defense News'e İtalya'nın kendi yerli üretim bileşenlerini ekleyeceğini, bunların arasında Leonardo tarafından tedarik edilen bir elektro-optik sensör, yazılım tanımlı radyo, komuta ve kontrol sistemi ve muhtemelen bir top namlusu bulunacağını söyledi.

2027 ve 2037 yılları arasında, İtalya'da montaj gerçekleşecek ve iki tank alayını donatmak üzere 132 ana muharebe tankı üretilecek, ayrıca mühendislik gibi diğer roller için 140 versiyon üretilecek. Çok yıllık lojistik, eğitim ve mühimmat da dahil olmak üzere, İtalya'nın programın toplam maliyetinin yaklaşık 8.3 milyar euroya ulaşmasını bekliyor.

 

Yorumlar (0)

İlgili Haberler