Milli Müdafaa

15 Tem 2024
Hava Haberleri

Yerli Savaş Uçağı KAAN'ın İlk Uçuşu Dünya Gündemini Salladı

post-img

Türkiye'nin ilk yerli ve milli savaş uçağı KAAN, bugün gerçekleştirdiği ilk uçuş ile dünya basınında geniş yankı buldu. ABD'den Yunanistan'a kadar pek çok ülkenin basın organları, KAAN'ın bu başarısını "dönüm noktası" olarak nitelendirdi ve uçağın F-35 modellerinden üstün özelliklere sahip olduğuna dikkat çekti.

 

Türkiye savunma sanayisinin çığır açan projesi KAAN, bugün gökyüzüyle buluştuğu ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin öncülüğünde geliştirilen bu beşinci nesil savaş uçağı, dünya basınında geniş yer buldu. İlk uçuşunu 13 dakika sürdürerek 8000 feet irtifada 230 knot hıza ulaşan KAAN, üstün teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor.

ABD merkezli Bloomberg ve İngiliz Reuters gibi önemli haber ajansları, KAAN'ın ilk uçuşunu "Türkiye'nin savunma sanayisinde dönüm noktası" olarak yorumladı. Yunan basını ise KAAN'ın F-35 savaş uçaklarından üstün olduğunu vurgulayarak, Türk Hava Kuvvetlerinin bölgedeki gücünün artacağını belirtti.

 

KAAN'ın gelişimi, Türkiye'nin savunma sanayisinde önemli bir adımı temsil ediyor. İlk müşterisi olarak Ukrayna'nın gösterildiği KAAN, yapay zeka ve dronelarla uyumlu çalışabilme kabiliyetine sahip. Çift motorlu, yüksek manevra kabiliyetine sahip ve radara düşük görünürlük gibi özellikleriyle KAAN, yeni nesil savaş uçağının ne olabileceğinin sınırlarını zorluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteklediği ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin isim babası olduğu KAAN, Türkiye'yi beşinci nesil savaş uçağı üretebilen dünya ülkeleri arasına soktu. Yüksek hava muharebe menzili, süpersonik hızda hassas vuruş kabiliyeti ve insansız hava araçlarıyla uyumlu çalışabilme yeteneği gibi özellikleriyle KAAN, Türk savunma sanayisinin en büyük projelerinden biri olarak tarihe geçti.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler