Milli Müdafaa

15 Tem 2024
Elektronik Sistemler

Türk Mühendislerden Yapay Zeka Destekli Milli Ağ Çözümü Global Pazarda Fark Yaratıyor

post-img

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen, geniş alan ağ altyapılarını daha güvenli, yönetilebilir ve maliyet etkin hale getiren uMAYA SD-WAN, yapay zeka entegrasyonu ile global rekabette iddialı bir konuma ulaşıyor. Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtılan bu milli çözüm, üstün teknik özellikleri ve siber güvenlik kapasitesi ile dikkat çekiyor.

 

Türkiye'nin öncü teknoloji firmalarından ULAK Haberleşme AŞ, İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde son dönemde geliştirdiği milli ağ çözümlerini sergiledi. Geniş alan ağ altyapılarını daha güvenli, kolay yönetilebilir ve ekonomik hale getirmek amacıyla yazılım tanımlı yaklaşımlar kullanılarak geliştirilen Türkiye'nin ilk ve tek milli ağ çözümü olan uMAYA SD-WAN, fuarda yoğun ilgi gören teknolojiler arasında yer aldı.

2019 yılında ticari olarak satışa sunulan ve merkezi yönetim, ağ soyutlama, otomasyon, artırılmış siber güvenlik gibi çeşitli yenilikçi fonksiyonları içeren uMAYA SD-WAN, bugüne kadar birçok kurum ve kuruluşa hizmet verdi. ULAK Haberleşme AŞ Sistem Mühendisliği Müdürü Ali Akçay, fuarda yaptığı açıklamada, ürünün geniş alan ağ altyapılarında güvenli ve kesintisiz iletişim sağlama kapasitesine dikkat çekti.

Akçay, Mobil Dünya Kongresi'nde yapay zeka ve bulut tabanlı çözümlerin öneminin altını çizerek, uMAYA SD-WAN'ın siber güvenlik ve ağ yönetimi alanlarında yapay zeka entegrasyonuyla bu ihtiyaçlara yanıt verdiğini belirtti. ULAK Haberleşme olarak amacın, uluslararası rekabette üstün özellikler sunan dünya çapında bir teknoloji ürünü geliştirmek olduğunu vurguladı.

uMAYA SD-WAN, uçtan uca güvenli haberleşme sağlayarak, şubeler, bölgeler ve merkezler arasındaki veri trafiğini yönetiyor. Kriptolama ve diğer güvenlik fonksiyonları ile trafik izleme ve anomalileri engelleme özellikleri, uMAYA SD-WAN'ı güçlü bir siber güvenlik çözümü haline getiriyor. Bu yenilikçi ürün, aynı zamanda farklı şebeke altyapılarını entegre ederek kesintisiz hizmet sunuyor.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler