Milli Müdafaa

15 Tem 2024
Füze ve Roketler Dünyadan Gelişmeler

İran, Yeni Yerli Üretim Hava Savunma Sistemlerini Gövde Gösterisiyle Tanıttı

post-img

İran, bölgesel gerilimlerin arttığı bir dönemde, yerli üretim Arman anti-balistik füze sistemi ve Azarakhsh alçak irtifa hava savunma sistemini tanıttı. Bu yeni silahlar, ülkenin savunma kabiliyetlerinde önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Tanıtım, Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Ashtiani'nin katılımıyla gerçekleşti.

 

İran, son dönemlerde bölgedeki gerilimlerin giderek tırmandığı bir zamanda, savunma sanayii alanındaki yeniliklerini dünya sahnesine taşıdı. Resmi IRNA haber ajansının aktardığına göre, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Ashtiani'nin de katıldığı bir törenle, Arman anti-balistik füze sistemi ve Azarakhsh alçak irtifa hava savunma sistemi gibi yerel üretim yeni silah sistemleri tanıtıldı. Bu sistemler, ülkenin hava savunma kapasitesini önemli ölçüde artıracak nitelikte.

Arman anti-balistik füze sistemi, 120 ila 180 kilometre mesafedeki hedeflere karşı aynı anda altı hedefi etkisiz hale getirebilme kapasitesine sahipken, Azarakhsh alçak irtifa hava savunma sistemi ise dört füze ile 50 kilometre menzile kadar hedefleri tespit edip imha edebilme yeteneğine sahip. Bu özelliklerle İran'ın hava savunma kabiliyetlerinin ciddi bir güç kazandığı belirtiliyor.

Yemen'deki İran destekli Husi militanlarının bölgedeki gemilere yönelik saldırıları ve artan bölgesel gerilimler göz önünde bulundurulduğunda, İran'ın bu yeni savunma sistemlerinin tanıtımı, güç gösterisi olarak da yorumlanıyor. Haziran ayında tanıtılan yerli üretim hipersonik balistik füze Fattah gibi, Arman ve Azarakhsh sistemleri de İran'ın savunma teknolojilerindeki ilerlemeyi göstermesi açısından önem taşıyor.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler