Milli Müdafaa

15 Tem 2024
Hava Haberleri Silah ve Mühimmatlar

Bayraktar AKINCI TİHA, Yerli Çakır Füzesi ile Hedefi 12'den Vurdu

post-img

Tekirdağ, Çorlu'da gerçekleşen atış testinde Bayraktar AKINCI TİHA, Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen Çakır seyir füzesi ile 100 kilometre uzaktaki hedefi Karadeniz üzerinde tam isabetle vurdu. Bu başarı, Bayraktar AKINCI'nın stratejik caydırıcılığını ve yerli mühimmat entegrasyon kabiliyetini bir kez daha kanıtladı.

 

Baykar'ın öncülüğünde geliştirilen ve Türk savunma sanayiinin gururu olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), yerli ve milli imkanlarla üretilen yeni mühimmat ve sistemlerin entegrasyonunda önemli bir başarıya daha imza attı. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki testlerde, Roketsan tarafından geliştirilen Çakır seyir füzesi ile donatılan Bayraktar AKINCI, uzun menzilli bir atış testini başarıyla tamamladı. 29 Şubat 2024'te gerçekleşen bu test, Bayraktar AKINCI'nın stratejik hedefleri ne kadar etkili bir şekilde vurabileceğini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Çakır seyir füzesinin entegrasyonu ile Bayraktar AKINCI, stratejik kara ve deniz hedeflerini yüksek etki ile vurabilecek kabiliyete ulaştı. Bu gelişme, TİHA'nın operasyonel kabiliyetini artırırken, Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki yerli ve milli teknoloji hamlesinin başarısını da ortaya koyuyor.

 

Bayraktar AKINCI TİHA'nın geliştirilmesi ve test süreçleri, Türk havacılık tarihinde yeni bir dönem başlatıyor. 40 bin uçuş saatini tamamlayan ve 45 bin 118 feet ile milli havacılık irtifa rekorunu kıran Bayraktar AKINCI, uluslararası alanda da büyük başarılara imza atıyor. Azerbaycan, Suudi Arabistan ve diğer dost ülkelerle yapılan ihracat anlaşmaları, Türk savunma ve havacılık sanayisinin küresel rekabetteki gücünü gözler önüne seriyor.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler