Milli Müdafaa

18 Nis 2024
Uydu ve Uzay Haberi

ROKETSAN, Yerli Mikro Uydu Fırlatma Sistemiyle Uzay Yolculuğuna Hazırlanıyor

post-img

ROKETSAN, geliştirdiği yerli mikro uydu fırlatma sistemi ile 100 kilogram ağırlığındaki milli uydunun yörüngeye yerleştirilmesini hedefliyor. Genel Müdür Murat İkinci, Türkiye'nin uzay yarışındaki bağımsız konumunu güçlendirmek amacıyla Ar-Ge çalışmaları ve ilk denemelerin yapıldığını belirtti. Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı'nda yapılan açıklamalarda, ROKETSAN'ın ihracat alanındaki genişlemesi ve savunma sanayiindeki yenilikçi ürünleri ile dikkat çektiği vurgulandı.

 

 Türk savunma sanayisinin öncü kuruluşlarından ROKETSAN, uzay sektöründe de iddialı bir adım atarak yerli mikro uydu fırlatma sistemiyle milli bir uydunun yörüngeye yerleştirilmesini hedefliyor. Genel Müdür Murat İkinci'nin Antalya'da düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı'nda yaptığı açıklamalara göre, bu girişimle Türkiye'nin uzay yarışında bağımsız bir aktör olarak konumunu güçlendirmesi amaçlanıyor. 100 kilogram ağırlığındaki uydu için gerekli Ar-Ge çalışmaları ve ilk denemeler başarıyla gerçekleştirilmiş durumda.

İkinci, Türkiye'nin savunma sanayisinde elde ettiği başarıların yanı sıra ihraç ettiği silah sistemleriyle de uluslararası alanda tanındığını belirtti. Son dönemdeki ihracat hamlesi ile ROKETSAN, Orta Doğu, Uzak Doğu, Avrupa ve Amerika kıtasında geniş bir ihracat ağına sahip olmuş durumda. İkinci, 2023 yılında 30'dan fazla ülkeye 300 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini ve bu rakamı daha da artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

ROKETSAN'ın geliştirdiği TAYFUN füzesi gibi yenilikçi ürünler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve uluslararası pazarda büyük ilgi görüyor. Bu başarılar, şirketin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine önemli ölçüde yatırım yapmasının bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, portatif hava savunma sistemleri ve tank savar sistemleri gibi alanlarda da önemli gelişmeler kaydeden ROKETSAN, bu ürünlerin ihracatı konusunda da olumlu sonuçlar alıyor.

ROKETSAN, aynı zamanda Milli Dikey Atım Lançer Sistemi'nin (MİDLAS) İstanbul Fırkateyni'ne entegrasyonunu tamamladı ve bu sistemle hava savunma füzesi atışını gerçekleştirmeyi planlıyor. MİDLAS'ın diğer fırkateynlere de entegre edilmesi hedefleniyor, bu sayede Türkiye'nin savunma kabiliyeti daha da güçleniyor.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler