Milli Müdafaa

15 Tem 2024
Kara Haberleri Silah ve Mühimmatlar

HANÇER İKA: Türk Savunma Sanayiinin Yeni Gücü

post-img

Türk savunma sanayiinin önemli bir adımı olan HANÇER insansız kara aracı (İKA), Savunma Sanayii Başkanlığı'nın öncülüğünde geliştirildi. TRT Haber'in tanıttığı bu yenilikçi araç, 4 firmadan gelen uzmanlıklarla üretildi ve test aşamalarını başarıyla tamamladı. Seri üretime geçen HANÇER, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine katılmaya hazırlanıyor. HANÇER, ASELSAN tarafından üretilen SARP silah kulesi ile donatılmış durumda. Araç, makinalı tüfek ve bomba atar entegrasyonu yapabilme özelliğine sahip.

 Engebeli ve dik arazilerde etkili bir şekilde hareket edebilen HANÇER, %60 dik engel, %30 yan engel aşma ve 60 cm hendek geçme gibi üstün özelliklere sahip. Bu özellikler, onu dünya çapındaki rakiplerinden ayrıcalıklı kılıyor. Proje Sorumlusu Egemen Uğur'un aktardığına göre HANÇER, iki adet elektrik motoruna sahip ve 4 saat kesintisiz sürüş, 6 saate kadar operasyon süresi sunuyor. 3 saatte şarj olabilen araç, tehlikeli operasyonlarda güvenlik güçlerine önemli avantajlar sağlıyor.

 Özellikle meskun mahal operasyonlarında, askerden önce bölgeyi güvenli hale getirme görevini üstlenecek. Orta Doğu bölgesinden de talep gören HANÇER, büyük mağaralarda yapılan operasyonlarda etkili bir şekilde kullanılabilecek. 35 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen HANÇER, atışlı testleriyle gelişimini sürdürüyor ve Türk güvenlik güçlerine kritik destek sağlayacak bir teknoloji olarak öne çıkıyor.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler