Milli Müdafaa

15 Tem 2024
Silah ve Mühimmatlar Elektronik Sistemler

Türk Savunma Sanayii'nden Yenilik: SONGAR Drona Güçlü Ateş Gücü Entegrasyonu

post-img

Türk savunma sanayii, son teknolojiye sahip silahlı dron SONGAR'ı daha da güçlendirdi. Asisguard ve Repkon Savunma Sistemleri'nin ortak çalışmasıyla, SONGAR'a yeni bir ateş gücü kazandırıldı. SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda imzalanan iş birliği protokolü neticesinde, SONGAR drona, Repkon'un geliştirdiği RDS40-MGL isimli 6'lı tamburalı bombaatar entegre edildi. Bu entegrasyon, SONGAR'ın atış kapasitesini ve hedef vurma etkinliğini büyük ölçüde artırdı.

Asisguard Genel Müdürü Barış Düzgün'ün belirttiğine göre, güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirilen bu çalışmalar, SONGAR'ın çok yönlülüğünü artırıyor. Düzgün, SONGAR'ın gece operasyonları için geliştirilen 2 eksen gimbal tasarımı üzerinde de çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Bu gelişme, dronun gece görüş yeteneklerini de güçlendirecek.

Repkon Savunma Sistemleri İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Direktörü Uğur Cem Gürpınar ise, 6'lı tamburalı bombaatarın hafifliği ve üstün teknolojisiyle dikkat çektiğini söyledi. Gürpınar, 2024 yılında bu teknolojinin hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok hava, kara ve deniz platformunda kullanılacağını belirtti. Bu yenilik, Türk savunma sanayiinin yenilikçi yaklaşımını ve operasyonel kabiliyetlerini artırma yönündeki kararlılığını gösteriyor.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler