Milli Müdafaa

15 Tem 2024
Deniz Haberleri Silah ve Mühimmatlar

OYAK, Milli İmkanlarla Denizaltı Çeliği HY-100'ü Üretti

post-img

Türk savunma sanayiinin en önemli adımlarından biri daha gerçekleştirildi. OYAK, denizaltı inşasında kullanılan ve çok yüksek teknoloji gerektiren HY-100 denizaltı çeliğini yerli imkanlarla üretti. Bu gelişme, Türkiye'nin özellikle savunma sanayii alanında kendi kendine yetebilirliğini artırma çabalarında kritik bir eşik olarak kabul ediliyor. IDEF'23 Savunma Sanayii Fuarı'nda sergilenen HY-100 denizaltı çeliği, Türkiye'nin bu alandaki dönüşümünü simgeliyor. Ankara, savunma sanayii ürünlerinde yaşanan ambargoların üstesinden gelmek ve yerli/milli imkanlarla deniz platformlarını geliştirmek adına büyük çaba sarf etti. Bu çabaların sonucu olarak, HY-100 denizaltı çeliğinin üretimi gerçekleştirildi.

Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk Erkan, bu başarının, Ankara'nın Finlandiya'nın NATO üyeliği sürecini doğru yönetmesi ve Miilux firmasının teknolojisini transfer etmesiyle mümkün olduğunu belirtiyor. Yüksek teknoloji ürünü olan HY-100 çeliği, Türk Donanması için yeni kapılar açacak ve denizaltı inşasında daha bağımsız bir yol izlenmesine olanak sağlayacak. Bu gelişme sadece deniz platformları için değil, kara araçları ve makine endüstrisi için de büyük önem taşıyor.

Üretilen zırh çeliği, Türkiye'nin taktik tekerlekli zırhlı araç ve taret sistemlerinde de kullanılacak, böylece savunma sanayiindeki bağımsızlığı daha da güçlendirecek. OYAK'ın 2019'da Finlandiya merkezli Miilux şirketini satın alması, bu teknoloji transferinde önemli bir rol oynadı. Yüksek kaliteli HY-100 çeliğinin numuneleri mayıs 2023'te Donanma'ya teslim edildi, bu adım Türkiye'nin savunma sanayiindeki bağımsızlığını pekiştiren bir gelişme olarak görülüyor.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler