Bayraktar TB2 SİHA, ASELSAN CATS EO sistemi ile birlikte ihraç edildi!

ASELSAN'ın geliştirdiği CAST EO (Common Aperture Targeting System Elektronik Optik) kameraları, İHA/SİHA sistemlerine eşlik ediyor.

Yerli imkanlarla Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA, 27 ülkeye ihraç edilmiştir ve Mali de bu ülkelerden biridir. Mali Savunma Bakanı Albay Sadio Camara, 21 Aralık 2022 Çarşamba günü Mopti Hava Üssü'nde gerçekleştirilen ziyarette, teslim edilen SİHA'ları gördü ve keşif uçuşları gerçekleştirildi. Bu uçuş sırasında, Bayraktar TB2 SİHA sisteminde ASELSAN'ın CATS EO çözümünün kullanıldığı görüldü. CATS EO sistemi, Bayraktar TB2 ile birlikte farklı ülkelerde ihracat başarısı göstermiştir.

Kanada, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Suriye'de oluşturulmak istenen terör koridorunu engellemek amacıyla Nisan 2020'de Türkiye'ye silah ambargosu uygulamıştı. Bu ambargo, Azerbaycan tarafından Ermenistan'a karşı işgal altındaki toprakların kurtarılması için Türkiye'nin Bayraktar TB2 SİHA'larının kullanılmasından sonra Haziran 2020'de geçici olarak kaldırılmıştı.

Ancak Kanada, Wescam'in ANKA ve Bayraktar TB2'de kullanılan MX-15D sistemine ambargo uygulamasının ardından tekrar ambargo kararı aldı. Bu nedenle, Türkiye yerli CATS kameralarının seri üretime geçme kararı aldı ve ASELSAN tarafından geliştirilen CATS EO kamera sistemi ANKA ve Bayraktar TB2'ye entegre edildi.

ASELSAN ve Baykar arasında Bayraktar TB2 İHA için ASELSAN CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi sipariş sözleşmesi Kasım 2021'de SAHA EXPO Savunma ve Havacılık Fuarı'nda imzalandı. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, 26 Mayıs 2022'de TEKNOFEST Azerbaycan'da Anadolu Ajansı'nın muhabirine verdiği demeçte, bu konuda daha fazla bilgi vermiştir;

“Gece gündüz, termal olarak görüntüleme, lazerle işaretleme yapabilen, hedefi takip edebilen bir keşif gözetleme sistemi. Bu askeri ürün ailemizin bir tanesi. Hem döner kanatlı sistemler hem sabit kanatlı insansız hava sistemleri için bu ekipmanları geliştiriyoruz. Bugün itibarıyla 40’ın üzerinde kamera kullanıcıya teslim edilmiş durumda. Seri üretimimiz devam ediyor. Ayda 6 tane üretebilecek seviyeye geldik, bunu 10’a çıkarmaya çalışıyoruz. CATS bir ürün ailesi. Gelişmiş versiyonlarını arkadaşlarımız geliştiriyor, yakın zamanda onları da hizmete sunmayı planlıyoruz.” 


Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×