Milli Müdafaa

18 Nis 2024

HAVELSAN tarafından geliştirilen ve SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarında ilk kez sergilenen ağır sınıf insansız kara aracı Kapgan, kısa sürede sahaya çıkacak.

HAVELSAN İnsansız Hava ve Kara Araçları Proje Müdürü Veysel Ataoğlu, 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının orta sınıf-2 insansız kara aracı projesi için Barkan`ı geliştirdiklerini ve yakın zamanda kullanıcıya teslim edeceklerini söyledi.   Bize biraz KAPGAN’ın sağladığı avantajlardan bahseder misiniz?

Veysel Ataoğlu

KAPGAN aslında ülkemiz için de yeni bir konsept diyebilirim. Aracımız yaklaşık 1.4 ton ağırlığında. 600 kilogramlık bir faydalı yükü var. Üzerinde gördüğünüz faydalı yükü de hava ve kara hedeflerinin 3 km menzil, 2 km etkili menzil, 800 metre de yaklaşık 25 mm zırhı vurabilecek kapasitede bir silahımız var. Bu silah aslında sahada bizi bir sınıf daha öne atıyor diyebiliriz.

   KAPGAN’ı öne çıkaran unsurlar nelerdir?

Veysel Ataoğlu

Özellikle bölgemizdeki durumu biliyorsunuz. Ukrayna, Rusya, Azerbaycan’daki farklı konular. Orada gördük ki, sahada ne kadar güçlüsünüz? Faydalı yükünüz ne kadar güçlüyse siz de o kadar güçlüsünüz. Hareket kabiliyetiniz ne kadar güçlüyse, siz o kadar güçlüsünüz. Silahımızı da, aracımızı da bu şekilde entegre ederek belli bir konsepti ortaya çıkarmaya çalıştık.

   Kapgan’ın test aşamaları ne durumdadır?

Veysel Ataoğlu

Yakın zamanda belli test aşamaları var aracımızın. Özellikle hareket kabiliyeti, gövde testi ve atış testlerini önümüzdeki yılın başına doğru tamamlamış olacağız. Önümüzdeki yılın ortasında da hedefimiz gerçekten kullanıcıyla birlikte bu aracı sahada test etmek olacak. Hedefimiz bu insansız aracımızla mevcutta var olan dijital birlik kapsamında diğer insansız araçlarımızla birlikte otonom olarak görev yapabiliyor seviyesine getirmek. Ve bunu sahada uygulayabilmek. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

   HAVELSAN’ın Savunma Sektöründeki Rolü ve Önemi Nedir?

Veysel Ataoğlu

Şunu söyleyebilirim; biz HAVELSAN olarak platformdan ziyade platformlara akıl katıyoruz. Akıl noktasında çok iyi noktadayız ve geleceğin muharebe sahasında da bir konsept yazılıyor. Bu konsepti yazanlardan birinin de HAVELSAN olacağını düşünüyoruz. Bu yönde de hava, kara ve deniz aracımızla ön plana çıktığımızı düşünüyoruz. Biliyosunuz SANCAR insansız deniz aracımız da var. Bunların hepsinin tek konsept altında otonom ve robotik olarak görev yapmasını sağlıyor olacağız.

   Elektronik Harp alanındaki çalışmalarınız ne durumdadır?

Veysel Ataoğlu

Elektronik harbe karşı da çalışmalarımız devam ediyor. Burada da belli bir mesafe kaydettik, belli bir yol aldık. Hedefimiz sahada hiçbir haberleşme, GPS vs. olmadan dahi araçlarımızın görevlerini yerine getiriyor olabilmesi. Yani aracımız verdiği göreve haberleşmesini, GPS’ini tamamen kaybettiğinde de devam ediyor olacak. Görev bittikten sonra da evine dönebiliyor olabilecek. Bu da sahanın yeni bir özelliği, yeni bir konsepti diyebiliriz.

   HAVELSAN ve KAPGAN ın hedefleri nelerdir?

Veysel Ataoğlu

Hedefimiz, insansız araçları daha iyi bir seviyeye getirmek ve ülkemiz için faydalı olacak platformları sahaya koyabilmek. Burada platformlarda da özellikle iş ortaklarımız var. Onlarla birlikte çalışıyoruz. İyi bir sinerji oluşturduk. Bugün de SAHA EXPO’da gördüğünüz üzere ürünümüz çok dikkat çekti diyebiliriz. Ve gelecek. Hedefimiz gelecek. Geleceğin muharebe sahası olmak. Bu aracı ortaya çıkarırken biz bölgedeyiz de. Yani Körfez’deyiz, Asya’dayız. Avrupa’dayız. Her bölgede var HAVELSAN ve oradaki kuvvetlerle de görüşüyoruz. Oradaki ülkelerle, oradaki firmalarla, temsilcilerle de görüşüyoruz. Onların sahalarının beklentilerine yönelik de çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Körfez ülkelerinde, hem bu araç hem diğer araçlarımıza yönelik ciddi görüşmelerimiz var.

   KAPGAN’a Yurt dışından yüksek ilgi var. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?

Veysel Ataoğlu

Yakın zamanda bazı anlaşmalar da imzalıyor olacağız. Ve bizim ilk hedefimiz ihracat. İhracat noktasında da, SAHA Expo 2022 de bulunan yaklaşık 57 ülkenin belli bir kısmına da bu araçlara yönelik davetiyeler gönderildi. Burada kendileriyle de 3-4 gün içinde görüşmelerimiz sürüyor olacak. Umarım güzel şeyler çıkacak. Ülkemiz için faydalı bir şeyler ortaya çıkaracağımıza inanıyorum.

Yorumlar (0)

Diğer Röportajlar