Milli Müdafaa

18 Nis 2024
Hava Haberleri Elektronik Sistemler Dünyadan Gelişmeler

EDGE, TUSAŞ İle Gelişmiş Hava Alanı Projelerinde İşbirliği Yapacak

post-img

EDGE, Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde düzenlenen Dünya Savunma Fuarı'nda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile bir Anlayış Memorandumu (MoU) imzalayarak, havacılık alanında özel girişimlerde birlikte çalışma kararı aldı. İmzalanan anlaşma, EDGE'in gelişmiş yük ve sensörlerinin TUSAŞ'ın ürünlerine entegrasyonu için ortak bir taahhüdü temsil ediyor. Bu işbirliği, sürekli istihbarat, gözetleme, hedef tespiti ve keşif (ISTAR) sağlamanın yanı sıra teknoloji transferi (TOT), entegrasyon ve üretim potansiyelini de içeriyor.

 

EDGE, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile havacılık alanında gelişmiş projeler üzerinde işbirliği yapmak üzere Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde düzenlenen Dünya Savunma Fuarı'nda bir Anlayış Memorandumu (MoU) imzaladı. Bu anlaşma, iki şirketin havacılık alanındaki özgün girişimlerde bir araya gelmesini ve EDGE'in gelişmiş yük ve sensörlerinin TUSAŞ'ın ürünleriyle entegrasyonunu sağlamayı amaçlıyor. İşbirliği kapsamında, sürekli istihbarat, gözetleme, hedef tespiti ve keşif (ISTAR) hizmetleri sunulacak, ayrıca teknoloji transferi (TOT), entegrasyon ve üretim konularında potansiyel fırsatlar değerlendirilecek.

EDGE Grubu'nun Platformlar ve Sistemler Başkanı Khaled Al ZAABI, "Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile gelişmiş hava projeleri için işbirliği yapma kararımız, Türkiye'nin savunma sanayi ekosistemine olan sürekli işbirliğimizi güçlendiriyor ve bizi önde gelen bir uluslararası teknoloji ve savunma şirketi olarak küresel çekiciliğe ve güvene sahip kılıyor. Ayrıca, sadece dört yıl önce kurulmamıza rağmen geliştirdiğimiz ve edindiğimiz son teknoloji kapasitelerimizi vurguluyor, bu da yerel BAE teknolojisini içeriyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile işbirliği çabalarımızın sonuçlarını ve havacılık ve savunma sektörlerindeki sürekli ilerlemelerimizi dört gözle bekliyorum" dedi.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin Başkanı ve CEO'su Prof. Temel KOTİL, "Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile EDGE arasında imzalanan bu anlayış memorandumunun (MoU) her iki şirket için de faydalı olmasını diliyorum ve umarım bu işbirliği önümüzdeki yıllarda daha da genişletilir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler