Yunanistan F-16V Programı İçin Yeni Sipariş

ABD Birleşik Devletleri merkezli L3 Technologies firması, “Yunanistan F-16V Modernizasyonu Programı” ile alakalı olarak yeni bir kontrat imzaladı.

Konuyla alakalı olarak Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye bakılırsa laf mevzusu kontrat, Yunanistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan mevcut F-16 Uçuş Mürettebatı Eğitim Cihazlarını (ATD), F-16V konfigürasyonuna yükseltmeyi kapsıyor. Toplam kıymeti 28.037.566 dolar olan ve Teksas’da gerçekleştirilecek çalışmaların, 31 Aralık 2027’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

Söz mevzusu kontrat, Yunanistan’a meydana gelen 0 yabancı askeri satışları (FMS) içermektedir.


Yunanistan F-16V Programı

Ekim 2017’de Amerika Dışişleri Bakanlığı, Yunan F-16’larını mühim seviyede geliştiren Viper yapılandırmasına yükseltmek için 2,4 milyar dolarlık bir projeyi onaylamıştı. SavunmaSanayiST.com tarafınca edinilen bilgiye bakılırsa proje kapsamında ilk iki sene, entegre edilecek sistemlerin tescili ve prototip üstüne harcanacak. Üçüncü sene, Yunan cenk jetlerine Viper entegrasyonu başlamış olacak ve dördüncü sene ilk F-16 Viper, Yunan Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

F-16 Block 70/72 Viper modernizasyonuna uğrayan jetler, öteki F-16’lara bakılırsa donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için çoğu zaman 4+ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en mühim adım mevcut radarın sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesi olacak. AESA radarı, daha yüksek durumsal farkındalık, elastikiyet ve bütün hava koşullarında daha süratli bir hedefleme imkanı sunmakta. APG-83, F-22 ve F-35 AESA radarları ile olan donanım ve yazılım ortaklığından ötürü 5. Nesil uçakların radar kabiliyetlerini, F-16’ya kazandırıyor.

Bunun yanında F-16 Viper’de; AESA radarının daha faal kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü elde eden 6 ”x 8” CPD (yüksek çözünürlüğünde olan ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS), daha süratli veri bağı ve daha teknolojik tabanca istasyonları bulunacak.

Haber Yorumları (0)

04253

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca gerçekleştirilen ilgili Bilgilendirme yi okudum. Kişisel verilerimin Bilgilendirme de belirtilen kapsamda işlenmesini kabul ederim. Kvkk metnini okudum, anlıyorum.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Millimüdafaa.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Haberler