GÖKTÜRK-1 Fırlatıldı! Uydudan İlk Sinyal Geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hedef keşif için uydu görüntüleme ihtiyacını karşılayacak olan Göktürk1 uydusu, Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı. İlk sinyal uydudan alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ankara'daki törene katıldı. Törende konuşan Erdoğan, “Geçmişte uçak, araba, motor fabrikalarını kapatıp hazır ürün alma tuzağına bir daha kesinlikle düşmemeliyiz” dedi.

Coğrafi kısıtlama olmaksızın tüm dünyanın  yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini sunacak olan GÖKTÜRK1 uydusu fırlatıldı. Hedef istihbarat için TSK uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak olan Göktürk1 uydusunun montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi Telespazio (İtalya) Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'da ve şehrin tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Cannes.

İLK SİNYAL 68. DAKİKADA ALINDI 

Alçak Dünya yörüngesinde olacak olan uydu, fırlatıldıktan 57 dakika sonra roketten ayrıldı. Güneş panellerini 59 dakikada açtı. Uydudan ilk sinyal, fırlatmadan 68 dakika sonra alındı. Uydu, Türkiye'yi her geçişinde dünyanın farklı yerlerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı yer istasyonuna yayınlayacak. Sınır kontrolleri, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri gerçekleştirilmektedir.

TSK Açıklama Yaptı

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri'nin geleceğin önemli projelerinden GÖKTÜRK1'in Vega füzesi ile fırlatılmaya hazır olduğu belirtildi. Hem sivil hem de askeri uygulamalar için çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sunacak olan GÖKTÜRK1, bu özellikleri ile en modern sistemlere sahip keşif ve gözetleme uyduları arasında yer alacaktır. 25 Ekim'de Felix Ebouse Havalimanı'na inerken fırlatılacağı uzay limanına gönderilen GÖKTÜRK1 uydusu, Türkiye saati ile 16:51:44'te fırlatılacak. GÖKTÜRK1 projesi TUSAŞ, ASELSAN, TÜBİTAK, UEKAE tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı projesi olarak başlatıldı. ROKETSAN, TR TEKNOLOJİ gibi Türk ortakların katılımıyla ve Thales Alenia Space sorumluluğunda gerçekleştirilmiştir. Yakıtsız yaklaşık 1070 kg kütleye sahip olan GÖKTÜRK1, yüksek çözünürlüklü optik kameraya sahip ve senkron güneş yörüngesinde görev yapacak.

Haber Yorumları (0)

77708

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca gerçekleştirilen ilgili Bilgilendirme yi okudum. Kişisel verilerimin Bilgilendirme de belirtilen kapsamda işlenmesini kabul ederim. Kvkk metnini okudum, anlıyorum.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Millimüdafaa.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Haberler