ABD’den Almanya’ya P-8’ler için Açık Kapı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Almanya'ya olası yabancı silah satışları (FMS) için beş adet Boeing P-8A deniz karakol uçağının 1,77 milyar ABD dolarına satışını onayladı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından 12 Mart'ta yapılan açıklamaya göre; bugün ABD Kongresi'ne olası satıştan haberdar edildi.

Beş adet P-8A uçağına ek olarak Almanya; taktik açık görev yazılımı, Wescam fotoelektrik ve kızılötesi MX-20HD sensörleri, Raytheon AN/APY-10 radarı, Deadel ALQ-240 sistemi BAE Systems AN/ALE-47 karşı tedbir sistemi, diğer alt sistemler , Destek ekipmanı, bakım ekipmanı, eğitim ekipmanı ve yedek parça talebi.


Almanya'nın uçağı resmi olarak seçmemesi ve sözleşmeyi imzalamaması nedeniyle tahmini 1,77 milyar ABD Doları tutarındaki fiyat kesinleşmedi. Çoğu ülke henüz paket satma seçeneğini seçmediğinden, tahmini miktar genellikle üzerinde anlaşılan nihai fiyattan daha yüksektir.

Almanya, NATO misyonlarına ek olarak, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi'ndeki Rus yüzey gemilerini ve denizaltılarını izlemek için P-8A gibi deniz karakol uçaklarını kullanabilir. Rusya'nın Baltık Denizi'nde, Kaliningrad ve St. Petersburg'da. St. Petersburg, tesisler de dahil olmak üzere önemli bir deniz üssüne sahiptir.

Boeing P-8 müşterileri arasında Hindistan Donanması, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri, Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri, Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri, Kore Donanması, Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Birleşik Devletler Donanması bulunmaktadır.

Haber Yorumları (0)

27381

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca gerçekleştirilen ilgili Bilgilendirme yi okudum. Kişisel verilerimin Bilgilendirme de belirtilen kapsamda işlenmesini kabul ederim. Kvkk metnini okudum, anlıyorum.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Millimüdafaa.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Haberler