UÇBEY Teknofest 2021’de meraklılarıyla buluştu

POLSAN ve HAVELSAN iş birliğinde olan BİYOTEKSAN; yerli ve milli teknolojileri ile "UÇBEY" Bulut insansız hava aracını geliştirdi.

POLSAN ve HAVELSAN iş birliğinde olan BİYOTEKSAN; yerli ve milli  teknolojileri ile ulusal ve kurumsal ürünler ve çözümleri ile göz kamaştırmaya devam ediyor.

 

BİYOTEKSAN yalnızca bu alanlarda değil faaliyetlerine hem kamu hem de özel sektörde Bulut altı insansız hava araçlarına olan ilgiyi ve artan ihtiyaçlara elzem olma amacıyla Bulut altı insansız hava araçları alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve BİYOTEKSAN’ın sahip olduğu tecrübeli mühendis kadrosu  ve özverili çalışmanın sonucunda seri üretim aşamasına gelen, "UÇBEY" isimli bulut altı insansız hava aracını (BİHA) ilk kez TEKNOFEST 2021’de görücüye çıktı.

 

Öncelikli hedefi Türkiye’nin ülke içerisindeki ihtiyaçlarını karşılamak olan BİYOTEKSAN, çalışmalarını iç pazarda sürdürmekle beraber aynı zamanda uluslararası pazarda da çalışmalarını ihraç ederek milli ekonomiye katkı sağlamak için çalışmalarına motivasyonlu bir şekilde devam ediyor.

 Mardin’in Artuklu ilçesi civarında 23 Ekim’de etkisiz hale getirilen 2 terörist,  “UÇBEY” Bulut insansız hava aracı ile kara unsurlarına anlık havadan görüntü aktarımı sonrası etkisiz hale getirildi.

Kolluk kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanan "UÇBEY(BİHA) dikey iniş kalkış (VTOL) özelliği sayesinde esnek bir kullanım alanı sunuyor. 22 kg kalkış ağırlığına ve 3,5 metre kanat açıklığına sahip olan "UÇBEYBulut insansız hava aracı taşıdığı ISR gimbal sistemiyle keşif ve gözetleme alanlarında da tercih ediliyor. Elektrik motorları sayesinde 3 saat havada kalabilen BİHA gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ediyor.


Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen "UÇBEYBulut insansız hava aracının seri üretimine çok kısa bir süre içerisinde geçildi. Tamamen elektrikli olan ve yerli pilden güç alan BİHA , yerli ve milli katkı  oranı yüksek olacak şekilde geliştirildi. Hem kamu hem de özel sektörde alıcısı çok olan bu sistemin ihracatı için de önemli bir yol kat edildi. Uluslararası alandan talep yağmuruna tutulan BİHA polis güçleri ve askeri birimler dışında deniz kuvvetleri tarafından da kullanılabilecek şekilde geliştirildi. Ayrıca bu sistem önceden gemi üzerine iniş-kalkış yapabildiğine dair test edildi ve test sonucu başarıyı beraberinde getirdi.


Deniz sistemlerinde kullanılabilecekdikey iniş kalkış (VTOL) özelliğine sahip olan BİHA’nın  bu özelliğinin yıllardır herkes tarafından eksikliğini hissettiği, uzun süredir birçok alanda söz edilen ve dünyada da ciddi ihtiyaçların olduğu bir konuydu. POLSAN ve HAVELSAN iş birliğindeki BİYOTEKSAN tarafından geliştirilen "UÇBEY" bu özelliği sayesinde hem önemli bir eksikliği çözüme ulaştırıyor hem de üstün kabiliyet yeteneği ile rakiplerine karşı kendini bir adım öne atıyor.

 

 

BİHA

 

BİHA , günümüzde genel olarak özel operasyonlarda dikkat çekiyor olsa da esnek kullanım alanlarına sahiptir. Ayrıca günden güne gelişen farklı teknolojik gelişmeler ile birlikte, günümüze oranla farklı alanlarda daha çok rol alabilecek bir yapıya bürüneceğini gösteriyor.

Özellikle maliyeti konusunda öne çıkan Bulut insansız hava araçları esnek kullanımları ile çok farklı alanlarda görev yapabilmektedir. Afet bölgelerinden hava bölgelerine, hava bölgelerinden deniz bölgelerine kadar birçok rolü üstlenebileceğini gösteren, geniş bir görev profili bulunan sistemlere yönelik ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu sebepten dolayı BİHA’nın yerel açıdan ihtiyaçları karşılamak dışında önemli bir ihracat imkanı olma potansiyeli bulunmaktadır. İnsansız hava aracı alanındaki ürünlerin gelişmesi özellikle savunma sanayisinde gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerin yaygın bir biçimde insansız hava araçlarının keşif ve gözetleme rolünü daha uygun maliyetlere karşılık gelecek şekilde yapmasına uygun zemin hazırlayacaktır.

 

 

 

Haber Yorumları (0)

31052

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca gerçekleştirilen ilgili Bilgilendirme yi okudum. Kişisel verilerimin Bilgilendirme de belirtilen kapsamda işlenmesini kabul ederim. Kvkk metnini okudum, anlıyorum.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Millimüdafaa.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Haberler