Türkiye Suriye Sınırında Sınır Kalkanı Projesi

Türkiye - Suriye ile 911 km sınıra sahip. Suriye’nin içinde bulunduğu iç savaş ve siyasi-toplumsal karmaşa Türkiye’nin güvenliğini doğrudan etkilemekte.

Geçtiğimiz yıl başlayan Sınır Kalkanı Projesiyle yasa dışı giriş ve çıkışların önüne geçilmesi ve sınırımızdaki güvenlik zafiyetlerinin ortadan kaldırılması planlanıyor.

Sınır Kalkanı Projesi ile birlikte Türkiye Suriye sınır bölgesinin tamamına genişliği 2 m yüksekliği ise 3,5 m’yi bulan beton duvar örülüyor. Duvar, her biri 7 ton gelen seyyar bloklardan oluşuyor. Ayrıca blokların üzerine jiletli teller çekiliyor.

Büyük bir kısmı tamamlanan bu projeyle birlikte askerlerin, gözetleme ve devriye görevlerini daha güvenilir ve sağlıklı icra edebilmeleri için belli aralıklarla gözetleme kuleleri, duvarların hemen arkasına asfalt yol ve yolun arkasına ise çelik teller çekiliyor

Teknolojik anlamda ayrıca sınır güvenliğini en üst seviyeye çıkarılıyor.

Başta insansız hava araçları olmak üzere Otokar’ın ürettiği Cobra II zırhlı araçlarına monte edilen kamera ve hassas sensörler sayesinde Suriye sınır bölgesi hiç olmadığı kadar güvenli.


Haber Yorumları (0)

85965

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca gerçekleştirilen ilgili Bilgilendirme yi okudum. Kişisel verilerimin Bilgilendirme de belirtilen kapsamda işlenmesini kabul ederim. Kvkk metnini okudum, anlıyorum.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Millimüdafaa.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Haberler