İngiltere’den Ukrayna’ya Hafif ATGM Sevkiyatı

İngiltere, Ukrayna'yı olası bir Rus işgalinden korumak için Ukrayna'ya tanksavar füze sistemleri göndermeye karar verdi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın yaptığı açıklamaya göre, dün gece küçük bir grup İngiliz askeri, "artan Rus tehditlerine" karşı koymak için kısa menzilli füzesavar sistemleriyle Ukrayna'ya gönderildi.

Wallace hangi sistemin sevk edildiğini belirtmedi ancak İngiliz medyasında yer alan bilgilere göre sevk edilen sistem Yeni Nesil Hafif Tanksavar Silahı (NLAW) idi. NLAW ATGM, 800 metre uzaklıktan 500 mm zırh delme yeteneğine sahiptir.


NLAW ATGM

12,5 kg'lık silah Afganistan'da Taliban güçlerine karşı kullanıldı. Sistem, ABD'nin Ukrayna'ya gönderdiği Javelin tanksavar füzesinden daha hafif ve bir asker tarafından 5 saniye içinde etkinleştirilebiliyor.

Wallace yaptığı açıklamada sistemin "kesinlikle savunmacı" olduğunu vurguladı.

"Stratejik bir silah değiller ve Rusya'ya tehdit oluşturmuyorlar. Bunu meşru müdafaa için kullanacaklar ve erken eğitim veren İngiliz personel, eğitimi tamamladıktan sonra İngiltere'ye dönecek."


İngiliz uçağı Alman hava sahasını pas geçti

Dün itibariyle NLAW ATGM sistemi Ukrayna'ya sevk edildi. İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne (RAF) ait iki C-17 kargo uçağı, sistemi Alman hava sahasını kullanmadan Ukrayna'ya taşıdı.

Rusya'dan gelen artan tehdide rağmen, çeşitli nedenlerle Almanya'nın Ukrayna'ya silah satmamaya devam ettiğine ve RAF uçaklarının kasıtlı olarak Alman hava sahasını atladığına inanılıyor.

Haber Yorumları (0)

61368

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca gerçekleştirilen ilgili Bilgilendirme yi okudum. Kişisel verilerimin Bilgilendirme de belirtilen kapsamda işlenmesini kabul ederim. Kvkk metnini okudum, anlıyorum.

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Millimüdafaa.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Haberler