Milli Müdafaa

18 Nis 2024
Deniz Haberleri Füze ve Roketler Dünyadan Gelişmeler

İngiltere, Kraliyet Donanması'nın Hava Savunma Kapasitesini Güçlendiriyor: 515 Milyon Dolarlık Füze Yatırımı

post-img

İngiltere Savunma Bakanlığı, deniz güvenliğini artırmak amacıyla, pan-Avrupa füze üreticisi MBDA'ya toplamda 515 milyon dolar değerinde üç sözleşme verdiğini duyurdu. Bu stratejik hamle, artan deniz tehditlerine karşı Kraliyet Donanması'nın savunma yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

 

İki ana sözleşme, altı Tip 45 muhrip gemisinde bulunan Aster 30 füzelerinin güçlendirilmesini kapsıyor. Bu füzelerin savaş başlıkları güncellenecek ve balistik füzelere karşı daha etkili olmalarını sağlamak için yeni rehberlik ve arayıcı yazılımlar ekleniyor. Üçüncü sözleşme ise, önümüzdeki beş yıl boyunca Sea Viper hava savunma sisteminin hizmet içi destek hizmetlerini kapsıyor.

 

Bu yükseltme çalışmaları, İngiltere'nin yüzey filolarına yönelik artan füze ve drone tehditleriyle mücadele ettiği bir dönemde gerçekleşiyor. Özellikle Kızıldeniz'de İngiltere'nin HMS Diamond gemisi, İran destekli Husilerin cruise ve balistik anti-gemi füzeleri ile dron tehditlerine karşı önemli bir rol oynuyor.

 

Savunma Bakanı Grant Shapps, İngiltere'nin ve müttefiklerinin güvenliğini sağlamak için adaptasyonun hayati önem taşıdığını vurguladı. Sea Viper sistemi, 30 yıldır Donanma'nın tercih ettiği hava tehdidi savunma silahı olarak ön plana çıkıyor. Özellikle Tip 45 muhribi Diamond, bu ay içerisinde Aster füzelerini kullanarak bir dizi saldırı dronunu başarıyla imha etti.

 

MBDA, Sea Viper sisteminin baş yüklenicisi olarak, Tip 45 muhriplerindeki radarların güncellenmesi için BAE Systems ile işbirliği yapacak. Bu güncelleme, 2032 sonbaharına kadar tamamlanması beklenen Tip 45 filosunun operasyonel kapasitesini artıracak.

 

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü'nün analizlerine göre, deniz kuvvetleri, devlet ve devlet dışı aktörler tarafından kullanılan daha hızlı ve yetenekli anti-gemi cruise ve balistik füzeler karşısında gemi tabanlı hava savunmalarını güçlendirmeye çalışıyor. Avrupa'nın deniz yüzeyine karşı hava savunma füze kapasitelerinin üçte biri modern, geri kalanı ise eskimiş veya güncellenmemiş durumda.

 

Fransa ve İtalya da benzer adımlar atarak, geçen yıl Ocak ayında yaklaşık 700 Aster füzesi satın aldıklarını duyurdu. Bu füzeler, çok amaçlı firkateynlere ve SAMP/T hava savunma sistemlerine entegre ediliyor. Güncellenmiş Aster Block 1 füzeleri, 600 kilometre menzile sahip balistik tehditleri etkisiz hale getirebiliyor.

 

İngiltere Savunma Bakanlığı, Sea Viper sisteminin evriminin bir sonraki aşamasında, NT füzesinin tanıtımını değerlendirecek. Bu gelişme, İngiltere'nin Tip 45 muhribinin balistik füze savunma yeteneklerini daha da artıracak.

Yorumlar (0)

İlgili Haberler