Yerli hava savunma sistemleri için yeni bir seri üretim kararı verildi

Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda Türkiye'nin hava savunmasının güçlendirilmesi için Siper, Hisar ve Sungur sistemlerinin yeni seri üretimlerine yönelik kararlar alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve güvenlik birimlerinin kullandığı yerli ve milli sistemlerin yenilerine eklenmesi konuları görüşüldü ve 25 farklı proje için kararlar alındı. Toplantıda, Türkiye'nin hava savunmasını güçlendirme amacıyla Siper, Hisar ve Sungur sistemlerinin yeni seri üretimlerine yönelik karar verildi. Ayrıca Tayfun (Türkiye'nin ilk 'kısa menzilli balistik füzesi'), Atmaca (ilk milli gemi savar füzesi), TRLG-230 (yeni nesil topçu füzesi), Karaok (kısa menzilli tanksavar silahı), Gökdoğan ve Bozdoğan (Türkiye'nin milli imkanlarla geliştirilen ilk havadan havaya füzeleri), Akya torpidosu ve çeşitli platformlar için muhtelif mühimmatların seri üretimlerine yönelik kararlar alındı.

Toplantıda ayrıca MİLGEM projesi kapsamında inşa edilecek 6-7-8. gemilerin (i sınıfı fırkateynler) tedariği de belirlendi. Toplantıda ayrıca, insansız jet savaş uçağı Kızılelma'nın ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiği ve İHA'lara yeni kabiliyetler kazandırılması konusu da görüşüldü. Türk F-16'larının modernizasyonlarına yenilerinin eklenmesi, yeni elektronik harp ve radar sistemleri, muhtelif hava, kara ve deniz platformları, haberleşme ve bilgi sistemleri, ekipman ve teçhizatlar, simülasyon, lojistik ve siber güvenlik gibi alanlara yönelik çeşitli projeler de karara bağlandı. Toplantıda savunma sanayiinde yurt dışından alınan her türlü teknolojinin Türkiye'de geliştirilmesinin tam bağımsız savunma sanayii için mutlak gereklilik olduğu vurgulandı ve Türkiye Yüzyılı'nda her alanda olduğu gibi savunma sanayiinde de büyük bir atılım gerçekleştirileceği, bütün engellemelere aldırış etmeksizin yerli ve milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığın devam edeceği aktarıldı.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×