Tarım ve Orman Bakanlığı 2021’de 3 İnsansız Hava Aracı Teslim Alacak

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü’nün oldukça büyük çalışmalara imza attığını belirtirken orman varlığına da dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü’nün oldukça büyük çalışmalara imza attığını belirtirken orman varlığına da dikkat çekti. Son 18 yılda, önceki 57 yılda meydana getirilen ağaçlandırmanın bir buçuk katının yapılarak, 5.4 milyon hektar alanda 5.1 milyar fidanın toprakla buluşturulduğunu, kısaca Bosna-Hersek kadar büyük bir alanın ağaçlandırıldığını söyleyen Bakan Pakdemirli,

“2020 senesinde orman yangınlarıyla savaşım hizmetlerinde 27 su atar helikopter, 2 amfibik tayyare, 1 insansız hava aracı, 6 yönetimsel helikopter dahil toplam 2 bin 597 taşıt kullanıyoruz. Ülkemizde askerî amaçlar haricinde ilk defa orman yangılarıyla savaşım için İHA’ları kullanmaya başladık. Orman yangınlarıyla mücadelede iletişim sistemimizi güçlendirdik ve Yangın-CELL Haberleşme Sistemi’ni kurduk. Navigasyon Takip Dijital Sistemi sayesinde, yangın söndürme ve hizmet araçlarının uydu üstünden çevrim içi takip edeni sağlanacak.”

açıklamasında bulundu.

Yangınlara müdahaledeki İHA sayısı 4’e çıkarılacak

Orman yangınları ile mücadelede Avrupa ve Türkiye’de ilk kez İnsansız Hava Araçlarının (İHA) kullanılmaya başlandığını da belirten Bakan Pakdemirli, “Hem ekiplerin müdahalesi, aynı zamanda ekiplerin yönlendirilmesi noktasında o kadar da yararını gördük. Bir İHA ile anlık olarak 600-800 Bin hektarlık alan, 1 dakika arasında ise, 3 ila 3.5 milyon hektarlık alan taranabilmektedir. Böylece yangınlar en süratli biçimde tespit edilerek bölgeye kısa müddette ulaşım sağlanmaktadır.” dedi.

Bakan Pakdemirli, 2021 senesinde 5 amfibik tayyare ve 30 helikopter ile hava gücü filosunu daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtirken İHA sayısını 4’e çıkarmayı planladıkları açıklamasında bulundu.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×