Slovakya'dan CV9035 Zırhlı Muharebe Aracı Tedarik Ediliyor

İsveç ve Slovakya 152 adet CV9035 zırhlı muharebe aracı için 1.37 milyar dolarlık sözleşme imzaladı

Army Recognition tarafından bildirildiğine göre, BAE Systems'in ana ortağı ZTS-ŠPECIÁL ve diğer Slovak endüstri kuruluşlarının tam işbirliğiyle çeşitli konfigürasyonlarda üretilecek olan CV9035 ZMA, Slovakya Ordusu'na teslim edilecektir. Ayrıca, diğer Slovak devlet kuruluşları ve özel şirketler de aracın üretiminde ve programın uzun vadede desteklenmesinde kritik roller üstleneceklerdir.

Slovak Ordusu, en yeni modeli olan CV90 MkIV olarak bilinen CV9035'i alacak. Slovak CV9035'leri, 35 mm'lik topa sahip yeni D serisi taretlerle donatılacak ve araçlarda İsrail kökenli "Iron Fist" aktif koruma sistemi (AKS) çözümü ile SPIKE LR tanklar için kullanılan füzeler de yer alacak.

Toplam 152 araçtan 122'si ZMA konfigürasyonunda teslim edilecek. 12 adeti ise personel taşımak amacıyla yeni bir konfigürasyon olarak inşa edilecek. Kalan araçların ise muharebe desteği sağlamayı amaçlayan komuta ve kontrol, keşif ve kurtarma türevleri olduğu açıklandı. Sözleşme ayrıca eğitim ve öğretim sistemleri ile taktik simülatörleri de kapsamaktadır.

Anlaşma sonrası Slovakya Savunma Bakanlığı yetkilileri CV90 ZMA tedariki hakkında açıklamalarda bulundu.

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Naď:

“Kara kuvvetlerimiz için bir başka büyük modernizasyon projesi için heyecanlıyım. Bu araçlarla, birkaç yıl önceki taahhüdümüzü yerine getiriyoruz – ağır mekanize bir tugay inşa etmek. Halihazırda İsveç araçlarını kullanan ortaklarımızla yakın işbirliğini sabırsızlıkla bekliyorum”.

Slovakya Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Marian Majer:

“İsveç CV90 ZMA, Slovak Silahlı Kuvvetlerinin kriterlerini karşılıyor. Bugün sadece silahlı kuvvetlerimiz arasındaki değil, ülkelerimiz arasındaki iş birliğini de başka bir seviyeye çıkardık. Slovak Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonunun hızla ilerlemesinden memnunum. Son iki yılda ordumuzun modernleşme hızı, on yıllardır görülmemiş seviyelere ulaştı.”

Bu anlaşma ile Slovak Cumhuriyeti, CV90 ZMA ailesinin 8. kullanıcısı oldu. CV90 şu anda dördü NATO üyesi olan 7 ülke tarafından kullanılıyor: Danimarka, Estonya, Finlandiya, Norveç, İsveç, İsviçre ve Hollanda.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×