Savunma Sanayiinde Gurur Yılı: 2022 Böyle Geçti

Türkiye, son yılların en önemli başarılarından biri olarak görülen yerli ve milli savunma sanayii alanında 2022 yılında da hızını kesmedi. Kızılelma sisteminden Milli Muharip Uçak'a, Tayfun füzesinden insansız deniz araçlarına kadar çok geniş bir yelpazede başarılı projelere imza atan sektör, ihracatında 4 milyar doların üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı.

Türkiye'nin savunma sanayii, 2022 yılında da dünya çapında adından söz ettirdi. Kara sistemlerinden hava ve uzay çalışmalarına, deniz platformlarından diğer kritik alt sistemlere kadar çok geniş bir alanda oldukça değerli işler gerçekleştiren sektör, yıl sonu itibarıyla 4 milyar dolar ihracat hedefine ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Bu çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinesinde, gelecek dönemler için de çok önemli bir referans olacaktır.

“Gücümüze güç kattık”

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bu yılın önemli gelişmelerin yaşandığını ve hedeflere büyük ölçüde ulaşıldığını vurguladı. Yerli ve milli imkanlarla tasarlandığını, geliştirildiğini ve üretildiğini belirttiği sistemleri, SİHA'lar, deniz platformları, kara araçları, füzeler, insansız kara ve deniz araçları ve elektronik harp sistemleri olarak saydı. Bu sistemlerin güvenlik güçlerinin hizmetine sunulmasıyla, sahadaki güçlerinin artırıldığını söyledi. Prof. Dr. Demir, '2023 yılında da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, tam bağımsız savunma sanayii hedefimizde milli teknoloji hamlelerimizi bir bir hayata geçirmeye devam edeceğiz' diye ekledi.

Kızılelma gökyüzünde MMU üretim bandında

Bu yılın en çok ilgi çeken anlarından biri Baykar tarafından üretilen Kızılelma insansız muharip uçağının gökyüzüyle buluşması oldu. Pist üstü testlerinden kısa süre sonra havalanan Kızılelma için 2023 yılında da önemli çalışmalar yapılacak. TUSAŞ imzası taşıyan Milli Muharip Uçak da ilginç bir sürprizle dikkat çekti. Uçak, son montaj hattında görüntülendi ve ayrıca ilk uçuş tarihi de 29 Ekim 2024'e çekilerek daha önceki beklenti olan 2025 tarihinden önce gerçekleşecek. Bu yılın diğer önemli gelişmeleri arasında, Milli Muharip Uçak Mühendislik Merkezi ve Uzay Sistemleri Mühendislik Merkezi'nin hizmete girmesi ve ülkemizin en büyük kompozit üretim binasının açılışı yer alıyor.

SİHA teslimatları tüm hızıyla devam etti

Türkiye, dünyada insansız hava araçları alanında önemli bir konumda bulunuyor ve savunma sanayii içinde de öne çıkan bir platform olarak görülüyor. 2022 yılında, Akıncı, Aksungur, ANKA, Bayraktar TB-2 ve Kargu gibi insansız hava araçları (SİHA) ilgili kuvvetlere teslim edilerek, Türkiye'nin bu alandaki gücü daha da artırıldı. Ayrıca SİHA'ların sadece üretimi ve teslimatları değil, ateşledikleri mühimmatların çeşitliliği açısından da 2022 yılı bir kilometre taşı oldu. Örneğin Akıncı TİHA'nın atılan mühimmatlarına, TEBER-82, KGK-SİHA-82, LGK-82 güdüm kitleri, TOLUN minyatür bomba ve TRG-230-İHA eklendi.

BOYGA ve TOGAN ilk kez envanterde

Türkiye, insansız hava araçları alanında öncü bir ülke olarak görülüyor ve bu yıl da farklı amaçlar için kullanılacak İHA'larının performansını gösterdi. Örneğin, mühimmat bırakabilen İHA BOYGA ilk kez envantere girdi ve keşif, gözetleme ve istihbarat amaçlı geliştirilen döner kanatlı milli gözcü İHA TOGAN'ın ilk teslimatları da gerçekleştirildi. Ayrıca, yerli ve milli İHA'ların GPS olmayan sahalarda da görev yapabilmelerini sağlayan KERKES Projesi de başarıyla tamamlandı ve ilgili kuvvete teslim edildi.

A400M filosu tamamlandı

Türkiye havacılık alanında da çeşitli önemli adımlar attı. Örneğin, envanterdeki F-16 savaş uçaklarının ömürlerini yapısal iyileştirmelerle uzatmaya devam edildi ve son A400M ulaştırma uçağının teslimiyle birlikte 10 uçaklık A400M filosu tamamlandı. Havacılık alanında önemli iki ihracat haberi de yine 2022 yılında geldi: ATAK helikopteri ve AKINCI TİHA ilk kez ihraç edildi.

Mavi Vatan için yeni bir sayfa

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın koordinesinde devam eden çok sayıda projenin en önemli yansımalarından biri de denizlerde görüldü. Mavi Vatan'da daha güçlü ve bağımsız bir Türkiye için çalışan savunma sanayii sektörü, 2022 yılını başarıyla tamamladı. Bu bağlamda, Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi TCG UFUK hizmete girdi ve yeni tip denizaltılarından Hızır Reis'in havuza çekimi ve Selman Reis'in ilk kaynak töreni gerçekleştirildi. Ayrıca, insansız deniz araçları platformları için 2022 yılı adeta bir dönüm noktası oldu ve ULAQ, SALVO, SANCAR, MİR, ALBATROS, MARLİN gibi projelerle Türk Donanması'na kazandırılması için ciddi adımlar atıldı. Sürü İDA çalışmalarına da hız verildi ve kontrol botlarının yeni teslimatlarıyla Türk sahillerinin güvenliği daha da artırıldı.

Türkiye ilk kez tank ihraç etti

Geride bıraktığımız yıl, kara araçları açısından da başarılarla dolu geçti. Bu yıl güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına göre çeşitli tip ve seviyelerdeki insansız kara araçları teslimatları yapıldı. Türkiye için 2022 yılının en önemli ihracat haberlerinden biri de kara sistemlerinden geldi ve KAPLAN MT orta sınıf tankları Endonezya'ya teslim edilerek Türkiye ilk kez tank ihraç etti. Ayrıca, PARS 6x6 mayına karşı korumalı araçların ilk teslimatı yapıldı ve modernize edilmiş ve insansız silah kulesi entegre edilmiş ilk zırhlı muharebe aracı da teslim edildi.

Tayfun ilk kez görücüye çıktı

Türk Savunma Sanayii için 2022 yılı füzeler adına da son derece başarılı geçti. Bu yıl HİSAR O+ sisteminin ilk radyo frekans arayıcı başlıklı test füzesi atışı gerçekleşti, Sungur portatif hava savunma füze sistemi Mehmetçiğin hizmetine girdi, TAYFUN füzesinin ilk atışı gerçekleşti, Kaideye Monteli Cirit silah sisteminin ilk teslimatı yapıldı, ŞAHİN 40 mm Fiziksel İmha Sistemi ilk kez envantere girdi, SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ3200 Turbojet motoru teslim edildi ve seri üretimine başlandı. Bu yıl Hava Trafik Radar Sistemi ilk kez TSK'ya teslim edildi ve 7,62 mm makineli tüfek, 5.56 piyade tüfeği, METE tabancası, Türkiye'nin ilk çoklu bombaatarı TG40-BA, taşınabilir mühimmat sistemi, el bombası kutusu, pasif dış iskelet gibi silah sistemleri de üretildi. Öte yandan ilk kez yerli ve milli olarak üretilen PMT 12,7 mm makineli tüfek de bu yıl seri üretime geçti ve ilk x-ray araç ve konteyner tarama sistemi olan MİLTAR (Milli Tarama Sistemi) İzmir Alsancak Limanı'ndaki tesise kuruldu.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×