Pakistan, ASELSAN Zargana'yı kabul etti

ASELSAN'ın Pakistan Deniz Kuvvetleri için ürettiği ZARGANA torpido karşı tedbir sisteminin fabrika kabul testi başarıyla gerçekleştirildi.

ASELSAN'ın Pakistan Deniz Kuvvetleri için ürettiği ZARGANA torpido karşı tedbir sisteminin fabrika kabul testi başarıyla gerçekleştirildi.

Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait AGOSTA90B sınıfı denizaltı yarı ömür modernizasyon projesi kapsamında, ASELSAN tarafından Çin'de geliştirilen ZARGANA denizaltı torpido karşı tedbir sisteminin fabrika kabul testi, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinin katılımıyla Pakistan askeri ataşesinde tamamlandı. ana yüklenici STM yetkilileri.

Savunma Sanayii Başkanı öncülüğünde geliştirilen ZARGANA ve Endonezya denizaltılarının entegrasyonu kapsamında Endonezya Savunma Ataşesi ve Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinin katıldığı fabrika kabul testleri de tamamlandı.

ASELSAN tarafından geliştirilen denizaltı torpido karşı tedbir çözümü, donanmada kullanılan ve ilk kez dünyaya açılan ZOKA akustik tuzak/karıştırıcı 2019 ve 2020 yıllarında Endonezya donanmasına teslim edildi.

Başlatma sistemi, karar destek sistemi ve ZOKA akustik bozucu/karıştırma alt sistemini içeren ZARGANA sistem çözümleri ilk kez yurt dışına ihraç edildi. Entegrasyon tamamlandıktan sonra Pakistan ve Endonezya'daki diğer denizaltıların tedarikinin önü açılacak.

ZARGANA, dünyadaki emsallerinden üstün, dünyanın ilk ve tek milli denizaltı torpido karşı tedbir sistemidir. Sistem, denizaltıdan alınan hedef ve çevre verilerini kullanarak en uygun torpido kaçınma stratejisini belirleyebiliyor ve duruma göre iskele ve sancak taraflarında bulunan fırlatıcılardan prosedürel olarak akustik tuzaklar ve karıştırıcılar fırlatabiliyor. Belirlenen taktikler. Akustik bozucular geniş bant gürültü üretir ve torpidoların denizaltıları algılamasını engellerken, akustik tuzaklar denizaltıları taklit eder ve torpidoları aldatır.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×