Oshkosh Defense, Eitan ZPT'lerinin gövdesini üretecek

İsrail Savunma Bakanlığı, Eitan Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) aracının gövde üretiminde Oshkosh Defense şirketini seçtiğini açıkladı.

İsrail Savunma Bakanlığı, Eitan Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) araçlarının gövde üretiminde ABD merkezli savunma sanayii şirketi Oshkosh Defense ile anlaştığını resmi Twitter hesabından duyurdu. İsrail Savunma Bakanlığı Tedarik Heyeti ile yapılan anlaşmanın yaklaşık 100 milyon doları aştığı açıklandı. Ayrıca, anlaşmanın Amerikan yardım fonları tarafından finanse edileceği de belirtildi.

Yapılan anlaşmadan sonra İsrail Savunma Bakanlığı Tank ve Zırhlı Araçlar Müdürlüğü Başkanı Orgeneral Oren Giber şu açıklamalarda bulundu:

Oshkosh Defense ile yapılan sözleşme Eitan projesinde önemli bir kilometre taşıdır. Bu adım, İsrail Savunma Bakanlığı’na gelişmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı sağlamak için projenin üretim kaynaklarını genişletmemize olanak tanır. Bu anlaşma aynı zamanda Savunma Bakanlığı ve İsrail savunma endüstrilerine Eitan Zırhlı Personel Taşıyıcılarını ve konuşlandırılmış sistemlerini ihraç etmeleri için daha fazla fırsat sunabilir.”

İsrail Savunma Bakanlığı, 2020 yılında yaptığı açıklamada İsrail'de üretilen ilk tekerlekli zırhlı personel aracı olan Eitan'ın seri üretimine başlanacağını belirtti. Aralık 2022'de, İsrail Savunma Bakanlığı, Iron Fist aktif koruma sistemiyle donatılmış Eitan 8x8 zırhlı personel taşıyıcısının testlerine ilişkin bir video paylaştı. İsrail Savunma Bakanlığı, 2022 yılı bitmeden Nahal Tugayı içinde bulunan İsrail Savunma Kuvvetleri'ne ilk operasyonel Eitan ZPT'lerini teslim etmeyi hedefliyor.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×