Milli Füzeler Çakır ve Siper'de Geri Sayım

Türk Silahlı Kuvvetlerine önemli harekat kapasiteleri sağlayacak füzelerden Çakır ilk atışı gerçekleştirirken, Siper Blok-1 de göreve hazır hale getiriliyor ve sahaya çıkış için sayılı günler kaldığı belirtiliyor.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, AA muhabirine kara, deniz ve hava platformlarından atılabilecek seyir füzesi Çakır ve uzun menzilli yüksek irtifa hava savunma sistemi Siper hakkında açıklamalarda bulundu. İkinci, Çakır'ın ROKETSAN'ın kendi AR-GE projelerinden birisi olarak başladığını ve Baykar ile çok güzel bir işbirliği yaptıklarını belirtti. İkinci ayrıca, "Yıl sonundaki hedefimize ulaşmak için var gücümüzle ekiplerimiz çalışmaya devam ediyor. Füzenin ilk atışının yapılması konusunda çok risk görmüyoruz. Birkaç gün oynamayla yıl sonunda başarıyla atışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

Çakır füzesinin, önümüzdeki yıl itibarıyla, çoklu angajman, sensör füzyonu ve diğer kabiliyetlerinin geliştirilmesiyle savaş alanında oyun değiştirici füzelerden biri olacağını vurgulayan ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, "Çakır, Atmaca'dan daha küçük bir füze ve İHA'lardan, çoklu platform kara araçlarından, deniz araçlarından ve mobil bataryalardan kullanılabiliyor. Bu sayede bir mühimmat üzerinde toplanmış olan saldırı yeteneği bize mühimmat çeşitliliği konusunda çok büyük esneklik tanıyor. Özellikle Deniz ve Hava kuvvetlerinin kullandığı mühimmatlarda da belli bir seviyede eşleme ve eşleniklik ortaya çıkmasını, bunu da lojistik açısından çok büyük avantajlar getireceğini değerlendiriyoruz" dedi. İkinci, Çakır füzesinin programında hiçbir gecikme olmadığını ve programına uygun olarak ilerlediğini vurguladı ve Çakır füzesinin ihracat potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirtti, "İlgilenen çok sayıda ülke var, onlarla da iş birlikteliği konusunda özellikle çalışmalarımız hızla ilerliyor" diye ekledi.

"Önümüzde engel kalmadı"

Siper Blok-1 füzesinin başarılı atışlarını üst üste yapmaya devam ettiklerini bildiren ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, "Hedefimiz önümüzdeki yılın başında Siper'in sahaya inmesi ve bütün fonksiyonlarıyla yapısal olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet verebilecek bir aşamaya gelebilmesidir" dedi. İkinci, Siper Blok-1 Projesi'nin sorumluluğunun ROKETSAN'da olduğunu ve üzerlerine düşeni yaptıklarını belirtti ve şunları ekledi: "Siper, ülkemiz için çok önemli bir programdır çünkü yüksek irtifa, uzun menzil hava savunma sistemimizin belkemiğini oluşturacak sistem olacak. Burada ilk etapta 100 kilometrenin üzerindeki bir menzili hedefleyen Blok-1 füzesinden, bir sonraki aşamada ise TÜBİTAK SAGE'nin tasarladığı monoblok olan Blok-2 füzesi 150 kilometre menzili hedefliyor. Bu kabiliyetler bir araya getirildiğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüksek irtifa uzun menzil hava savunma ihtiyaçlarına çok iyi cevap verebilecek bir sistem hayata geçirilecektir. Burada ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN arasında çok güzel bir işbirliği modeliyle hareket ediliyor ve Savunma Sanayii Başkanlığımızın koordinasyonuyla, bu sistemin hayata geçirilebilmesi için elinden geleni yapılıyor. Şu anda teknik ve teknolojik olarak önümüzde bir engel kalmadığını söyleyebiliriz ve bir an önce herkes 'bu sistem sahaya insin' diye elinden geleni yapmaya devam ediyor."

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×