Japonya, ilk RQ-4B Global Hawk İHA'sını uçurdu.

Japonya Hava Kuvvetleri, ABD'den sipariş ettiği 3 adet RQ-4B Global Hawk İHA'sının ilkinin uçurulmuş olduğunu açıkladı.

Japon Hava Kuvvetleri, ABD'den sipariş ettiği 3 adet RQ-4B Global Hawk İHA'sının ilkinin uçurulmuş olduğunu açıkladı. Bu Amerikan yapımı yüksek irtifada görev yapan İGK (İstihbarat-Keşif-Gözlem) amaçlı insansız hava aracı, Kuzey Kore ve Çin gibi ülkelerden gelen saldırılara karşı daha yüksek durumsal farkındalık sağlamayı hedefliyor.

Japonya, ABD'den sipariş ettiği 3 adet Global Hawk İHA'sının ilkinin uçuş testini gerçekleştirdi. Bu test, ABD'den 18.7 saatlik bir transpasifik uçuş sonrası gerçekleştirildi ve 8 ay sonra Japonya'nın ilk Global Hawk İHA'sını aldığı Mart ayından bir yıl sonra gerçekleşti. Dışişleri Bakanlığı'nın Dış Askeri Satış programı kapsamında, Japonya tarafından toplam üç Global Hawk sipariş edilmişti ve bir yıl önce, Northrop Grumman, Palmdale, Kaliforniya'daki tesisinde Japonya'nın Global Hawk İHA'sı ile ilk eyalet uçuş testini gerçekleştirmişti.

Northrop Grumman, Japonya için konfigüre edilen 3 Global Hawk İHA'sı için 2018 Savunma Bakanlığı tarafından verilen sözleşmeyi 489.9 milyon dolar değerinde tamamlamıştır. Bu Global Hawk İHA'sında SAR, EO/IR sensörler ve sinyal istihbarat ekipmanı bulunmaktadır. Sözleşme, diğer destek hizmetleri ve iki yer kontrol sistemi ile ilgili yedek parçaların yanı sıra operasyonel uçuş testi desteği ve iletişim ekipmanlarını içermektedir.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×