İran'a Su-35 Savaş Uçağı Hamlesi

Rusya'nın, Su-35 savaş uçaklarına karşılık olarak İran'dan Shahed-136 kamikaze İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik ettiği iddia edildi.

The Times of Israel'e göre, Rusya, İran'a yakın bir zamanda Sukhoi Su-35 savaş uçağı tedarik edecektir. Habere göre, İran da Rusya'ya karşılık olarak alınan savaş uçakları için Ukrayna'da kullanılmak üzere 1.700 adet Shahed-131 kamikaze İHA ve Shahed-136 kamikaze İHA tedarik edecektir. İddia edildiğine göre, toplam 540 adet kamikaze İHA, Ukrayna'da aktif olarak kullanılmaktadır.

2018 yılında, Mısır, Rusya ile yaklaşık 3 milyar dolar tutarında bir sözleşme imzalamış ve bu sözleşmenin kapsamında 24 adet Su-35 savaş uçağı teslimatı yapılmıştı. The Aviation Geek Club'a göre, Mısır Hava Kuvvetleri için üretilen Su-35'ler şu anda Komsomolsk-on-Amur'da park halinde ve başka bir ülke tarafından satın alınmadıkça bir süre daha orada kalacaktır.

Washington, Rusya ile Mısır arasında yapılan uçak anlaşmasını engellemek için çalışmıştı. O dönemde siyasi-askeri ilişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı R. Clarke Cooper, 18 Kasım 2019 tarihinde Dubai'de düzenlenen Havacılık Fuarı'nda, Mısır'ın bu satın alma nedeniyle yaptırımlara maruz kalabileceğini söylemişti.

The Time of Israel'e yaptığı açıklamalara göre, Batılı istihbaratçılarına göre, İranlı pilotlar Rusya'da Su-35 için eğitim alıyor. İran Hava Kuvvetleri'nin envanterinde, eski ABD yapımı F-4, F-5 ve F-14 savaş uçakları bulunmaktadır. İran, bu alımla birlikte eskiyen envanterini yeni teknoloji içeren uçaklarla doldurmak istiyor.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×