İlk Milli Hava Füzeleri Atış Testlerine Başladı.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ GÖKDOĞAN ve GÖKTUĞ BOZDOĞAN füzeleri, ilk karadan konuşlu balistik füzelerini başarıyla gerçekleştirdi.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ GÖKDOĞAN ve GÖKTUĞ BOZDOĞAN füzeleri, ilk karadan konuşlu balistik füzelerini başarıyla gerçekleştirdi. Türkiye'nin 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) sergilenen GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN ailelerine mensup GÖKTUĞ havadan havaya füze sistemlerinin çalışmaları devam ediyor.

Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Her iki füzenin ilk balistik fırlatmaları 2014 yılında sunumlarını takip eden dönemde gerçekleştirildi. OĞAN ve BOZDOĞAN füze projesi 2020 yılında tamamlanmalıdır.

SAGE, geliştirme süreci tamamlandıktan sonra projeyi bir üreticiye devredecektir. Füze donanımı ve işlevleri SAGE'nin füze çalışmaları 2013 yılında başladı. Bu kapsamda çok manevra kabiliyetine sahip, kızılötesi görüntülemeli kısa menzilli arayıcı kafasına sahip BOZDOĞAN ve uzun menzilli aktif radar arayıcı  GÖKDOĞAN geliştirildi. GÖKDOĞAN, Atunut ile akıllı rota yönlendirme, gelişmiş karşı önlemler ve parazit kaynağına yönlendirme, veri bağlantısı ile hedef bilgilerini güncelleme, her açıdan  çoklu  atış ve çoklu hedef saldırı, kalkış sonrası bloklama gibi işlevler sunuyor. Füzeler, yüksek itme ve dumana sahip katı yakıt teknolojisi,  güvenilirlik ve güvenlik düzeyine sahip tam elektronik roket motoru sistemlerinin güvenli devreye alınması ve ateşlenmesi, yüksek güvenlik ve güvenilirlik sağlayan kesintisiz fişler kullanır.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×