HÜRJET' hangardan çıktı

2022 yılında hangardan ayrılması beklenen Türkiye'nin ilk jet motorlu savaş uçağı HÜRJET hangardan ayrılıyor.

2022 yılında hangardan ayrılması beklenen Türkiye'nin ilk jet motorlu savaş uçağı HÜRJET hangardan ayrılıyor. TAI'nin yerli üretimi olan HÜRJET'in ilk uçuşunu 18 Mart 2023'te yapacağı o an sosyal medyada paylaşıldı.

Hangardan iniş takımları üzerinde çıkan HURJET'in ilk prototipi, görüntüsüyle dikkat çekiyor. Ujet HÜRJET jet eğitim ve hafif taarruz uçağı; tek motor, tandem ve kokpit gibi üstün performans özellikleri ve modern aviyonik süiti ile kilit rol oynayacak şekilde tasarlanmıştır. HÜRJET'in silahlı versiyonu; geniş görev menzili ve üstün faydalı yük kapasitesi ile muharebe sahasında önemli bir kuvvet faktörü olarak öne çıkıyor. 

Hürjet projesi, Jet Evolution eğitim menzilinde kullanılan T-38 uçakları ve Acrotim gösterisinde kullanılan F-5 uçakları dışında Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatılmıştır. 20 yılı aşkın süredir hizmet veren jet eğitim uçaklarının yerine kullanılmak üzere HÜRJET, hızla büyüyen 5. nesil (TFX, F-35 vb.) daha yeni yapılandırması. TUSAŞ HÜRJET programı; pazarda ortaya çıkan potansiyeli karşılamak için uygun maliyetli bilgi ve tecrübesini eğitim uçak/sistem üretimi ve tasarımı konusunda başlatmaktadır.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×