Huawei Türkiye’deki savunma ihalelerine girmeye çalışıyor

Huawei, Türkiye'de savunma ihalelerine agresif bir şekilde katılmaya çalışmakta ve yerel ortağı Turkcell'e fiyatlandırma konusunda yoğun baskı yaparak işi tehdide varan bir noktaya getirmektedir. Bu durum ABD tarafından yoğun baskı ve ambargo altında bulunan Çinli telekomünikasyon şirketi için önemlidir.

Çinli telekomünikasyon devi Huawei, ABD baskısına maruz kalmasına rağmen Türkiye'de savunma ihalelerinde agresif bir şekilde yer almaya çalışıyor. Intelligence Online tarafından paylaşılan bilgilere göre, Huawei, Türkiye'de girdiği savunma ihalesinde yerel ortağı Turkcell'e fiyatlandırma konusunda yoğun baskı yaparak işi tehdide varan noktaya getirdi.

Öncelikle, Huawei ilk ihalede yerel ortak olarak "Destek" şirketi ile anlaşmıştı, ancak ilk ihalenin iptali sonrasında ikinci ihalede Huawei, yıllardır ortak iş yaptığı Turkcell ile yerel ortak olarak anlaştı. Bu arada, Huawei ABD merkezli Cisco firması tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sağlanan veri ağı hizmetinin yüklenicisi olma girişimini kaybetti. Huawei ve Turkcell arasındaki anlaşmazlık Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Çin Büyükelçisi Liu Shaobin'e kadar giderek ciddi bir hale geldi.

Huawei, Türkiye'de genel olarak iyi ilişkiler içinde olduğu ortaklarıyla birlikte çalışsa da agresif taktikleri ciddi rahatsızlık yarattı. Huawei için, ticari karlılığı düşürmek pahasına Türkiye'deki askeri ve sivil ağlarda varlık göstermek çok önemli görülüyor. Şirketin en büyük Ar-Ge merkezi Çin'de bulunurken en büyük ikinci Ar-Ge tesisi Türkiye'de yer alıyor. Huawei, Turkcell ile çalışmayı durdururken, Innova şirketi ile bu konuda çalışıyor ve ayrıca TSK için yürütülen bir sunucu sağlama ihalesi için çalışmaya devam ediyor.

Büyük Risk Teşkil Ediyor

Yabancı telekomünikasyon şirketlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iletişim alt yapısına yönelik ihalelerde gösterdikleri ilgi, Huawei örneğinde görülebilmektedir. Geçmişte, sivil taraftaki yerli baz istasyonu girişimlerinde de Huawei'in agresif girişimlerde bulunduğu iddia edilmektedir. Özellikle Avrupa'da kurulan ağ teknolojileri üzerinden casusluk faaliyeti yürüttüğü belirtilerek hakkında dava açılan Huawei, ABD tarafından ambargo listesine alınmıştır.

Ayrıca, Washington daha önce Huawei'nin mobil internetteki 5G şebekesine erişmesine izin veren tüm müttefikleriyle istihbarat paylaşımını gözden geçireceğini açıklamıştır. Bu riskler, sadece Huawei için geçerli değil. İletişim alt yapısı noktasında yerli baz istasyonu ULAK üzerinden önemli mesafeler kat eden Türkiye, batı menşeli iletişim teknolojilerinde de aynı risklerle yüz yüze olmaktadır.

Bu nedenle, özellikle askeri iletişim altyapısı için yerli şirket ve ürünlerin tüm imkanlarla desteklenmesi gerekmektedir. Özellikle 5G, savunma sanayinde çok önemli kullanım alanlarına sahip yeni nesil yüksek hız ve düşük gecikme oranları getirirken, bu konuda da yerli çözümlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×