Hava operasyonlarının destekçisi BORAN'da ilk sevkiyat

Türk Silahlı Kuvvetleri, iç güvenlik ve hava operasyonlarına destek amacıyla tasarlanan ve geliştirilen 105 mm havadan taşınabilir hafif çekili obüs BORAN'ın ilk sevkiyatını gerçekleştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, iç güvenlik ve hava operasyonlarına destek amacıyla tasarlanan ve geliştirilen 105 mm havadan taşınabilir hafif çekili obüs BORAN'ın ilk sevkiyatını gerçekleştirdi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, BORAN, TSK'nın Kara Kuvvetleri'ne teslim edilmeye başlandı. BORAN, TSK'nın talepleri doğrultusunda MKE mühendisleri tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiş olup, uluslararası standartlardaki 24 testten başarıyla geçmiştir. BORAN, 1780 kilogram ağırlığı ile havadan ve karadan taşınarak istenilen araziye kısa sürede ulaştırılabilir ve 1 dakikada atışa hazır hale getirilebilir. Atış Kontrol Sistemi ve gece-gündüz 360 derece atış kabiliyetine sahip olan BORAN, eksi 32 ile artı 44 derece arasında hava koşullarında görev yapabilir ve dakikada 6 atış yapabilir. 17 kilometre etkili menzile sahip olan BORAN, dünyada az sayıdaki ülkede bulunan önemli silah sistemlerinden biri olacak ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde de yer alacak.

1 Dakikada Atışa Hazır Hale Getirilebilir.

BORAN, TSK'nın zorlu arazi koşullarında yapılan operasyonlarda elini güçlendirmek amacıyla geliştirilmiş bir havadan ve karadan taşınabilir hafif çekili obüstür. Ağırlığı 1780 kilogram olan BORAN, istenilen araziye kısa sürede havadan ve karadan taşınarak ulaştırılabilir

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×