Güney Kore yapımı savaş uçakları hızla ilk uçuşa hazırlanıyor

Koreli yerli savaş uçağı KF-21 Boramae'nin geliştirme süreci hızlı olmaya devam ediyor. Bugüne kadar toplam altı KF-21 prototipi üretildi.

Koreli yerli savaş uçağı KF-21 Boramae'nin geliştirme süreci hızlı olmaya devam ediyor. Bugüne kadar toplam altı KF-21 prototipi üretildi.

Korea Aerospace Industry Corporation (KAI) tarafından yapılan açıklamada, KAI geçen ayın 1'inden 26'sına gitti.

Yer testi sona eriyor

Kokpit PVI testinde pilot ile bileşenler arasındaki arayüz değerlendirmesi (yerleştirme ve çalıştırmanın uygulanabilirliği ve tutarlılığı vb.), yerden kaçış prosedürleri ve fırlatma aralığı testleri yapılmıştır. Ayrıca aydınlatma testleri ile kokpitin iç ve dış aydınlatmasının uçak operasyonlarına uygun olup olmadığını belirlemek için aydınlatma ölçümleri ve pilot değerlendirmeleri yapılmıştır.

Teste Güney Kore Hava Kuvvetlerinden toplam 7 savaş pilotu katıldı.

"Bu yer testinden elde edilen pilot değerlendirme bilgileri, daha optimize edilmiş bir KF-21 kokpit şekli oluşturmak için gözden geçirilecek ve tartışılacaktır."

Ayrıca fırlatma koltuğunun 3 numaralı prototip ile test edildiği kaydedildi. Ayrıca şimdiye kadar toplam 9 fırlatma testinin gerçekleştirildiğine dikkat çekti. KF-21'in fırlatma koltuğu, Amerikan şirketi Martin Baker ile ortaklaşa geliştirildi.

KF-21'in ilk uçuş testini bu yıl Temmuz ayında gerçekleştirmesi bekleniyor.

KF-21 Boramae

4.5. nesil savaş uçağı KF-21'in ilk uçuş testinin 2022'de yapılması planlanıyor. KF-X'in yer ve uçuş testlerinin 2026 civarında tamamlanması bekleniyor. 5,9 trilyon won (5,2 milyar ABD Doları) olan KF-21 projesinin hedefi; ilk fazı 2026'da havadan havaya muharebe kabiliyetine, ikinci fazı ise 2028'de havadan karaya muharebe kabiliyetine ulaşacak. Ayrıca Güney Kore'nin KF-21'deki yerelleştirme oranı %65'tir.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×