Birleşik Krallık, Modernize Sürahi Torpidoyu Test Etti

Birleşik Krallık denizaltı filosunun hasım gemilerine ve denizaltılarına karşı temel silahı olan modernize edilmiş Spearfish’in HMS Sutherland fırkateyninden ateşlenmesi ile meydana getirilen teste, projede sorumlu bilim adamları ve mühendisler de katıldı

Birleşik Krallık denizaltı filosunun hasım gemilerine ve denizaltılarına karşı temel silahı olan modernize edilmiş Spearfish’in HMS Sutherland fırkateyninden ateşlenmesi ile meydana getirilen teste, projede sorumlu bilim adamları ve mühendisler de katıldı. İskoçya civarlarındaki Kyle of Lochalsh bölgesinde açılan hususi alanda modernize edilen torpidonun hem yazılım bununla birlikte donanım geliştirmeleri kontrol edildi. Testler dört gün sürdü. Plymouth konuşlu Sutherland fırkateyni ise torpido saldırılarını savuşturmak için testlerde vazife aldı.

Spearfish’in harp başlığı, daha minik olan Sting Ray torpidosu tarafınca taşınandan, Sutherland benzer biçimde gemiler tarafınca ateşlenen yada Merlin ve Wildcat helikopterlerinden fırlatılanlardan altı kat daha güçlü. Torpido, fırkateynler, muhripler ve benzer büyüklükteki harp gemileri için ciddi tehdit oluşturuyor. Spearfish, Birleşik Krallık denizaltı filosunun (Sessiz Hizmet) 1990’ların başından beri tercih etmiş olduğu tabanca oldu. Ancak torpido, şimdiye dek harp koşullarında kontrol edilmedi. Spearfish’in dünyanın en gelişmiş torpidosu olduğu iddia ediliyor.

Kraliyet Donanması, Spearfish torpidosunun modernizasyonu için 270 milyon Sterlin ücretinde yatırım yapıyor. Torpidoya yeni bir harp başlığı, yeni ve daha güvenilir bir yakıt sistemi, gelişmiş bir elektronik beyin ve ana denizaltısıyla iletişimini çoğaltmak için yeni bir fiber-optik yönlendirme bağlantısı ekleniyor.

Gerçekleştirilen torpido testlerinin arkasından Sutherland, Kuzey Kutbu’na doğru harekete geçti. Bölgede ABD, Norveç ve Danimarka deniz kuvvetleri tahsil geçekleştiriyor.

Spearfish’in son testleri denizaltı filosuna teslim edilmeye başlanmasından ilkin 2020’nin sonlarında Birleşik Krallık Su Altı Test ve Değerlendirme Merkezi’nde (BUTEC) yapılacak.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×