Bayraktar Akıncı TİHA, TÜBİTAK SAGE Gökçe Güdüm Kiti'nin atış testini başarıyla gerçekleştirdi.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) geliştirdiği Gökçe Yeni Nesil Güdüm Kiti ile bugün gerçekleştirilen test atışı başarıyla tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii liderliğinde yürütülen Bayraktar Akıncı Projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA'ya yerli olarak üretilen yeni mühimmat ve sistemlerin entegrasyonu başarıyla sürüyor.

Bu kapsamda TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) geliştirdiği Gökçe Yeni Nesil Güdüm Kiti ile bugün gerçekleştirilen test atışı başarıyla tamamlandı.

Bayraktar Akıncı TİHA, Tekirdağ Çorlu'daki Bayraktar Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nden atış testi icra etmek üzere havalandı. Bayraktar Akıncı, gövde altında taşıdığı Gökçe Güdüm Kiti'ne sahip 1.000 librelik MK-83 (Yaklaşık 455 kilogram) ile yaptığı atışta hedefi yüksek hassasiyetle vurdu.


İlk test başarıyla tamamlandı

Bayraktar Akıncı, 20 bin feet yükseklikten lazerle işaretlenen hedefe yüksek hassasiyetle angaje olan Gökçe Güdüm Kiti'ni test etmeyi başardı. Bu, bir insansız hava aracında ilk kez gerçekleştirilen bir atış testidir. Başarılı bir şekilde tamamlanan atış testi, Keşan'daki Bayraktar TB2 Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nden havalanan Bayraktar TB2 İHA tarafından da görüntülendi.


18 farklı ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıldı

Baykar, savunma ve havacılık sektörlerinde geçen yıl Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ihracat lideri olarak açıklandı ve 2022 yılında 18 farklı ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Ayrıca Baykar, geçen yıl imzaladığı sözleşmelerin yüzde 98'ini ihracat anlaşmalarından oluşturdu. Bu yıl itibariyle Bayraktar TB2 SİHA'lar, Arnavutluk ile imzalanan sözleşmesiyle birlikte toplam 27 ülkeye ihraç edildi. Bayraktar Akıncı TİHA için ise 5 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı.


Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×