ARES Tersanesi ve Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan yeni ULAQ anlaşması

ARES Tersanesi ile SSB, ULAQ SİDA için yeni sözleşme imzaladı.

Mavi Vatan savunması, Türkiye kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgenin korunması için büyük önem taşıyan ULAQ SİDA'ya yeni üyeler katıldı. ARES ve METEKSAN tarafından deniz kuvvetlerinin beklentilerine göre inşa edilen ULAQ SİDA için yeni sözleşme imzalandı. Ares Tersanesi'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, ULAQ IDA ile ASuW (Surface Warfare) ve ASW (Denizaltı Harbi) modellerini kapsayan bir anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Anlaşma kapsamında ULAQ IDA'nın SUH (Denizaltı Harbi) ve DSH (Denizaltı Savunma Harbi) modellerinin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor. Paylaşımda, "Savunma Sanayii Başkanı ile Türk Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyacını karşılamak üzere ULAQ ASuW & ASW sözleşmesini imzaladık." ifadesi yer aldı.


ULAQ SİDA, bünyesine 12,7 mm uzaktan komutalı silah sistemi entegre ederek 2022 yılı Ocak ayında başarılı bir atış gerçekleştirerek göreve hazır olduğunu göstermiş olup, menziline yeni silah, torpido ve füze sistemlerini entegre etmeye devam etmektedir.

ULAQ SİDA, hafif, dayanıklı ve onaylı kompozit gövde, aktif/pasif stabilizasyon sistemi, EO/IR geniş açılı navigasyon kamerası, Uydu haberleşmesi özelliklerine sahip, insansız ve otonom istihbarat, keşif ve gözetleme, su üstü harbi ve denizaltı harbi görevleri için geliştirildi. , hareketliliği, hassas hareketliliği ve tam özerkliği ile öne çıkıyor.

2021 yılında tamamlanan versiyonundan farklı olarak Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ, 12,7 mm uzaktan kumandalı silah sistemi ile donatılmış olup, keşif ve devriye görevlerinin yanı sıra kilit üs/tesis ve liman savunması amaçlı kullanılmaktadır.

Yorum Yapın

İlk yorumu yapan siz olun...

Haber Gönder

Millimudafaa.com muhabiri olmak ister misiniz?
Önemli gördüğünüz bilgileri, fuarları, etkinlikleri basın bülteni gibi konuları bize gönderin yayınlayalım.

Diğer Haberler

QR Kodu

Kapat

×